Doradca handlowy 24h: 603 339 988
Gdy zabezpieczenia techniczne i systemy alarmowe to za mało, warto wesprzeć się bezpośrednią ochroną fizyczną. Gdy chcesz zadbać o bezpieczeństwo mienia i osób znajdujących się na terenie konkretnego obiektu, chronić je przed włamaniem, napadem, kradzieżą, czy aktami wandalizmu, obecność pracownika ochrony to dobre rozwiązanie. Czym jest i na czym polega bezpośrednia ochrona fizyczna?
Bezpośrednia ochrona fizyczna to jedna z metod realizowania ochrony osób i mienia na terenie danego obiektu. Realizowana jest przez obecność pracownika ochrony, zatrudnianego przez firmę prowadzącą działalność w tym obiekcie lub przez pracownika agencji ochrony, której klient zleca takie zadanie.
Z ochrony fizycznej korzysta wiele firm z różnych branż, zatrudniając pracowników na stanowiska recepcyjne, posterunki przy wjazdach i wejściach na teren obiektu, do obchodów terenu/budynku.
Pracownik ochrony fizycznej, potocznie nazywany ochroniarzem jest odpowiedzialny za zabezpieczenie mienia i osób znajdujących się na terenie danego obiektu. Należy jednak zaznaczyć, że taka osoba nie musi posiadać specjalnych uprawnień na to stanowisko, o ile jego praca nie polega na ochronie obiektów, które podlegają obowiązkowej ochronie fizycznej lub konwojowaniu pieniędzy. W tych dwóch przypadkach pracownik ochrony musi znajdować się na liście kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego.
Z reguły zatem pracownik nie wpisany na taką listę (niekwalifikowany) zajmuje się monitorowaniem i ochranianiem takich obiektów jak:
● sklepy i galerie handlowe,
● szkoły,
● biura,
● osiedla mieszkaniowe,
● parkingi,
● magazyny i składy towarów,
● obiekty przemysłowe.
Głównym zadaniem pracowników ochrony fizycznej jest czuwanie nad bezpieczeństwem osób, które znajdują się na terenie danego obiektu, jak i mienia. W tym celu ochroniarze muszą prowadzić wiele działań, które zapewniają utrzymanie porządku, zapobiegają włamaniom, kradzieży, chronią nietykalność cielesną, zdrowie i życie.
Chociaż systemy alarmowe i monitoring wizyjny zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, to nie są w stanie realizować wszystkich zadań w zakresie ochrony osób i mienia. Tylko fizyczny pracownik ochrony może odeprzeć bezpośredni napad, czy obezwładnić intruza próbującego dokonać włamania lub kradzieży i przekazać go w ręce policji. Dlatego bezpośrednia ochrona fizyczna wciąż jest najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie osób i mienia.
Pracownik ochrony fizycznej w czasie swojej pracy czuwa i kontroluje, a zatem może szybko zidentyfikować potencjalnego przestępcę i powstrzymać jego zapędy. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega jego praca, a w ramach niej, do obowiązków ochroniarza należy:
● ustalanie tożsamości osób poprzez ich legitymowanie,
● łapanie osób, stanowiących niebezpieczeństwo dla innych użytkowników budynku lub mienia,
● stosowanie środków przymusu bezpośredniego, w tym siły fizycznej, pałki obronnej, kajdanek i ręcznego miotacza gazu;
● współpraca z organami ścigania i powiadamianie policji i dokonaniu przestępstwa.
Uprawnienia i obowiązki pracowników, realizujących zadanie ochrony fizycznej są ściśle określone w Ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 roku o ochronie osób i mienia. W Art. 3 tej ustawy możemy przeczytać, że ochrona bezpośrednia może być realizowana w formie:
● stałej lub doraźnej;
● polegającej na stałym dozorze sygnałów przesyłanych, gromadzonych i przetwarzanych w elektronicznych urządzeniach i systemach alarmowych;
● polegającej na konwojowaniu wartości pieniężnych oraz innych przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych.
W praktyce oznacza to, że bezpośrednia ochrona fizyczna może być realizowana m.in. przez stałą obecność pracownika na terenie chronionego obiektu lub w sytuacjach doraźnych, czyli np. podczas różnego rodzaju eventów, albo w sytuacjach alarmowych.
W świetle obowiązków, jakie realizują pracownicy ochrony fizycznej, można dostrzec wiele korzyści z korzystania z tej metody ochrony osób i mienia. Należą do nich:
● zapobieganie wyrządzeniu szkód, w ty dewastacji mienia i obiektu;
● zapobieganie włamaniom;
● zapobieganie kradzieży;
● zapobieganie napaściom;
● dbanie o przestrzeganie porządku w ruchu na terenie obiektu.
Jeśli i Tobie zależy na skutecznej ochronie osób i mienia, postaw na ochronę fizyczną, realizowaną przez przeszkolonych, wykwalifikowanych i przystosowanych do radzenia sobie w trudnych sytuacjach pracowników ochrony Polpatron. Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o tym, jak możemy Cię wesprzeć.