Doradca handlowy 24h: 603 339 988
Monitoring wizyjny poprawia bezpieczeństwo w dowolnych miejscach i pozwala na ich precyzyjną kontrolę, a w razie potrzeby podejmowanie określonych reakcji w ramach zdalnego systemu lub przez pracowników ochrony. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie i obejmuje wiele różnych przestrzeni. Jakich? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule, analizując wykorzystanie monitoringu wizyjnego w praktyce.
Parkingi, ulice, chodniki, place zabaw, skwery, przystanki komunikacji miejskiej – w tych i wielu innych miejscach publicznych montuje się monitoring wizyjny. Podstawowym zadaniem systemu jest w tym przypadku zapewnienie nadzoru i bezpieczeństwa przestrzeniom wspólnym. Dzięki monitoringowi wizyjnemu możliwe jest m.in. wykrycie sprawców wypadku, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia, uzyskiwanie i przekazywanie informacji o liczbie wolnych miejsc parkingowych na danym obszarze czy wymienianie danych pomiędzy służbami porządkowymi na temat tego, co się dzieje w mieście.
Bezpieczeństwo jest też ważnym powodem, dla którego stosuje się monitoring wizyjny w przedsiębiorstwach, zakładach pracy i biurach, np. urzędach. Równie istotną kwestią jest w tym przypadku kontrola nad pracownikami – dzięki rejestracji i przetwarzaniu obrazu na bieżąco można ograniczyć ryzyko kradzieży wyposażenia w firmie, co niestety jest zjawiskiem wciąż obecnym w polskiej rzeczywistości. Ważna jest sama świadomość istnienia monitoringu wizyjnego, która przekłada się na większą motywację i samokontrolę pracowników.
Fakt znajdowania się pod obserwacją może działać korzystnie z punktu widzenia efektywności wykonywania obowiązków zawodowych, ale pracodawca musi zadbać także o prywatność, dobre samopoczucie i atmosferę pracowników. Pomimo obecności monitoringu wizyjnego powinni czuć się swobodnie i mieć pewność, że ich prawa są przestrzegane. Zastosowanie takiego systemu zapewnia również wymierne oszczędności poprzez ograniczenie kradzieży i uszkodzenia sprzętu.
Identyczne korzyści z użycia monitoringu wizyjnego odnoszą sklepy i hurtownie, dla których kluczowe znaczenie ma kwestia bezpieczeństwa. Zmniejszenie ryzyka kradzieży i dostęp do dowodów w razie złapania złodzieja na gorącym uczynku to główne powody, dla których sklepy i hurtownie inwestują w monitoring wizyjny. Nie bez znaczenia pozostają też kwestie kontroli nad pracownikami.
Organ prowadzący placówkę oświatową ma obowiązek zagwarantowania bezpieczeństwa na jej terenie. Dzięki monitoringowi wizyjnemu można skutecznie zapobiec wejściu na teren szkoły, przedszkola czy uniwersytetu osób, które nie mają prawa przebywać na ich obszarze. System pozwala na obserwację uczniów na przerwach, tak aby w razie wypadku bądź innych problemów sprawdzić ich przyczynę i przebieg danego zdarzenia. Przydaje się on również w sytuacjach nadzwyczajnych, jak np. pożar czy zalanie, ułatwiając szybką i skuteczną reakcję systemów alarmowych, a następnie pracowników ochrony.
Zastosowanie monitoringu wizyjnego w placówkach medycznych podnosi poziom bezpieczeństwa pacjentów, personelu i samego budynku, ale musi być użytkowany z najwyższym poszanowaniem intymności leczonych osób. Z tego względu kamery i rejestratory mogą być umieszczone w korytarzach i miejscach ogólnodostępnych, ale już w nie salach zabiegów czy pomieszczeniach, w których na stałe przebywają pacjenci. Jednocześnie trzeba pamiętać, że obowiązujące przepisy dopuszczają pewne wyjątki i możliwość montażu monitoringu wizyjnego na niektórych oddziałach szpitalnych, np. dziecięcym, psychiatrycznym czy anestezjologicznym.
Nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego CCTV pozwalają na zdalną obserwację prywatnych nieruchomości i podejmowanie ściśle zdefiniowanych czynności w reakcji na wskazane zdarzenia, jak np. nieautoryzowane otwarcie drzwi, zbicie szyby w oknie czy pojawienie się dymu w pomieszczeniach. Dzięki niemu zwiększasz bezpieczeństwo posiadłości, chroniąc ją zarówno przed złodziejami oraz włamywaczami, jak i żywiołami naturalnymi. Za pośrednictwem monitoringu wizyjnego możesz także przekazywać informacje głosowe domownikom, np. dzieciom, gdy zbliża się pora posiłku, a Ciebie nie ma w domu.