Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Systemy monitoringu wizyjnego - zastosowanie w przemyśle

Systemy monitoringu wizyjnego - zastosowanie w przemyśle
Systemy monitoringu wizyjnego - zastosowanie w przemyśle

Kluczowym aspektem funkcjonowania zakładów produkcyjnych i przemysłowych jest szczegółowa organizacja procesów, a następnie umiejętne zarządzanie nimi. Niezastąpione wsparcie pod tym względem zapewniają systemy monitoringu wizyjnego, które coraz częściej są stosowane w małych, średnich i dużych zakładach przemysłowych. W jakim celu? W jaki sposób? Jakie korzyści można dzięki nim osiągnąć? Na te i inne pytania związane z użyciem nowoczesnych systemów monitoringu wizyjnego w produkcji odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Monitoring wizyjny w gospodarce

 

Automatyzacja procesów, zdalna kontrola i cyfryzacja danych to jedne z podstawowych kierunków rozwoju całej gospodarki. Aspekty te odgrywają szczególnie istotną rolę w szeroko pojętym przemyśle, ponieważ od umiejętnego wdrożenia i zastosowania nowoczesnych technologii oraz efektywnego zarządzania nimi w dużej mierze zależy wydajność, a co za tym idzie – konkurencyjność przedsiębiorstwa. Aby ją zachować i nie pozostawać w tyle za innymi firmami z branży, coraz więcej zakładów przemysłowych decyduje się na zastąpienie człowieka zaawansowanymi systemami i oprogramowaniem na różnych polach, czego przykładem jest właśnie monitoring wizyjny.

 

Rola systemów wizyjnych w zarządzaniu procesami produkcyjnymi

Monitoring wizyjny składa się z kamer, czujników i jednostki obliczeniowej, która odpowiada za zbieranie i interpretację danych przesyłanych przez rejestratory. Jego zastosowanie w przemyśle dotyczy m.in. kontroli jakości – podczas gdy jeszcze kilka-kilkanaście lat temu całkowicie odpowiadał za nią człowiek, obecnie powszechnym zjawiskiem jest scedowanie tego zadania właśnie na systemy monitoringu wizyjnego. Czujniki automatycznie analizują parametry danych obiektów i porównują je z modelowymi wartościami, którym powinny odpowiadać, a gdy jest inaczej, podejmują określone działania, np. wysyłają informację do pracowników.

Przykładem zastosowania systemów wizyjnych w kontroli jakości jest przemysł spożywczy. Nowoczesne urządzenia potrafią samodzielnie oceniać właściwości warzyw czy owoców, np. pod kątem ewentualnych przebarwień, uszkodzeń czy innych cech odbiegających od przyjętej normy. Na tej samej zasadzie systemy monitoringu wizyjnego mogą też klasyfikować produkty, przyporządkowując je do określonych grup pod względem wskazanych kryteriów.

Nowoczesne rozwiązania potrafią nawet odczytywać nadruki i kody QR, np. po to, żeby sprawdzić, czy na produkcie naniesiono wymagane informacje, jak przydatność do spożycia czy data wykonania. System monitoringu wizyjnego może zostać z powodzeniem zastosowany do kontroli jakości na dowolnym etapie produkcji i zarówno do półproduktów czy materiałów, jak i finalnych wyrobów, które zjeżdżają z taśmy.

 

Systemy wizyjne a bezpieczeństwo

Na kontroli jakości wykorzystanie systemu monitoringu wizyjnego w przemyśle się jednak nie kończy, ponieważ używa się go także do zdalnej kontroli nad procesami produkcyjnymi. Jeżeli system wizyjny wykryje pracę urządzeń niezgodną z wcześniej zaprogramowanymi ustawieniami, np. chwytak na linii produkcyjnej przesunie się poza jej obręb, może włączyć alarm lub przekazać stosowną informację pracownikom.

Zakłady przemysłowe posługują się automatycznym monitoringiem wizyjnym również w celu zabezpieczenia przestrzeni i wyposażenia. System da się bowiem zaprojektować w taki sposób, żeby w razie ewentualnych zagrożeń móc je wyeliminować, zanim powstaną straty. Przykładowo, istnieje możliwość wysłania powiadomień czy uruchomienia alarmu przez monitoring wizyjny w sytuacji, gdy temperatura czy ciśnienie w danym obiekcie lub miejscu przekroczy dopuszczalne normy.

Dzięki systemom monitoringu wizyjnego można poprawić również poziom zabezpieczenia przed kradzieżą lub zniszczeniem sprzętu. Zaawansowane możliwości w tym zakresie dotyczą takich kwestii jak m.in. tworzenie wydzielonych stref, po których przekroczeniu włącza się alarm lub wysyłane jest ostrzeżenie czy automatyczna weryfikacja pojazdów wjeżdżających do zakładu na podstawie numerów rejestracyjnych.

 

Systemy monitoringu wizyjnego – niezbędny w nowoczesnym przemyśle

Podsumowując, monitoring wizyjny skutecznie wspiera zarządzanie procesami produkcyjnymi, szczególnie w zakresie kontroli jakości, a także podnosi bezpieczeństwo zakładu na wielu jego poziomach. Przekłada się to z jednej strony na poprawę efektywności, a z drugiej na obniżkę kosztów działalności, dlatego umiejętne wykorzystanie możliwości, jakie dają systemy monitoringu wizyjnego, pozwala na wypracowanie przewagi konkurencyjnej. Firmy, które nie dostosowują się do współczesnej rzeczywistości i nie nadążają za dynamicznymi zmianami technologicznymi wspomagającymi wydajność pracy, po prostu pozostają w tyle.

Wszystkie aktualności