Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Domowy system przeciwpożarowy — z czego się składa?

Domowy system przeciwpożarowy — z czego się składa?
Domowy system przeciwpożarowy — z czego się składa?

Wystarczy chwila nieuwagi. Pozostawiony bez opieki obiad na kuchence gazowej, niedopałek papierosa, a czasem niedomknięte drzwi od kotłowni. Innym razem zwarcie w instalacji elektrycznej, a jeszcze innym razem celowe działanie osób z zewnątrz. Dokładnie tyle potrzeba, aby doszło do wybuchu ognia, który może strawić cały nasz dobytek, a na dodatek spowodować obrażenia ciała lub doprowadzić do większej tragedii. Dlatego też system przeciwpożarowy powinien znaleźć się w każdym domu. W tym artykule wyjaśnimy, z czego się składa domowy system przeciwpożarowy i jak właściwie zadbać o ochronę przed pożarem.

 

System ochrony przeciwpożarowej w domu

W chwili pisania tego artykułu w Polsce nie istnieją żadne przepisy prawne, które nakładałyby obowiązek na właścicieli domów jednorodzinnych instalacji systemów ochrony przeciwpożarowej. Co nie oznacza oczywiście, że nie powinno się tego robić, przeciwnie — system przeciwpożarowy, choćby w podstawowym zakresie, zawsze warto zainstalować. Tylko, czym on właściwie jest?

 

Czym jest domowy system przeciwpożarowy?

Bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców jest dla każdego właściciela najważniejsze. Jednym z największych zagrożeń dla domu jest pożar, który może wyrządzić ogromne szkody i stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Dlatego też warto zadbać o to, aby w domu znajdował się system przeciwpożarowy, który pozwoli na szybkie wykrycie i ugaszenie ewentualnego pożaru.

Domowy system przeciwpożarowy to jak sama nazwa wskazuje zestaw jakichś elementów, a konkretnie jest to zestaw urządzeń wykrywających i sygnalizujących zagrożenie pożarowe w budynku. Dobrze jest zainstalować go w każdym domu, zwłaszcza w tym, w którym wykorzystuje się instalacje grzewcze ze spalaniem paliw takich jak węgiel, ekogroszek, drewno, czy gaz, ale nie tylko wtedy. Ponieważ wystarczy zwykłe zwarcie w instalacji elektrycznej, aby doszło do pożaru, w każdym domu powinny pojawić się podstawowe elementy systemu ochrony pożarowej.

 

Z czego składa się system ochrony przeciwpożarowej do domu

Domowy system ochrony przed pożarem składa się z kilku elementów, które razem tworzą spójną i skuteczną ochronę przeciwpożarową. Podstawowy zestaw powinien zawierać co najmniej czujniki dymu, które wykrywają jego obecność w pomieszczeniu, a także centralę alarmową, która służy do odbierania sygnału z takiego detektora i sygnalizator uruchamiany przez centralę, który emituje sygnał ostrzegawczy o wykrytym zagrożeniu.

 

Elementy domowego systemu przeciwpożarowego

  1. Detektory dymu - to urządzenia, które wykrywają dym powstający podczas pożaru. Są one podłączone do centrali alarmowej, która natychmiast przekazuje impuls do sygnalizatora, odpowiedzialnego za informację o zagrożeniu. Detektory dymu powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu. Nie tylko w kuchni, ale także w salonie i sypialniach, a w zasadzie wszędzie tam, gdzie w jakikolwiek sposób może dojść do zaprószenia ognia.
  2. Detektory gazu i tlenku węgla - to urządzenia, które wykrywają wysokie stężenie niebezpiecznych gazów w pomieszczeniu. Jedne służą do wykrywania gazu ziemnego, a drugie do wykrywania szczególnie niebezpiecznego czadu. Czujka czadu potrafi uchronić nas przed wdychaniem tego groźnego dla organizmu tlenku i zapobiec tragedii, stąd też powinna znaleźć się w tych pomieszczeniach, w których zainstalowane są kotły grzewcze.
  3. Czujka zalania - to urządzenie, które służy do wykrywania obecności wody na powierzchni podłogi. Może się wydawać, że nie ma ona związku z pożarem, ale jest wręcz przeciwnie. Wyciek wody może doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej, a to prowadzić do pożaru. Dobrze jest zainstalować ją wszędzie tam, gdzie występują źródła czerpania wody, czyli blisko pralki, zmywarki, zlewu itd.
  4. Centrala alarmowa - to urządzenie, które odbiera sygnały z detektorów, dlatego nie można go pominąć. Stanowi ona serce każdego systemu alarmowego. Jest odpowiedzialna za zarządzanie wszystkimi jego elementami i w razie wykrycia pożaru natychmiast przekazuje impuls do sygnalizatora i pozostałych urządzeń służących do informacji mieszkańców o wykrytym zagrożeniu.
  5. Sygnalizator (akustyczny lub optyczny) - to urządzenie najczęściej nazywane jest alarmem, chociaż oczywiście to potoczne określenie. Sygnalizator służy do emitowania ostrzeżenia w postaci dźwięku lub światła, którego celem jest poinformowanie mieszkańców domu o niebezpieczeństwie.

Wymieniając elementy systemu przeciwpożarowego, wspomnieliśmy o tym, że centrala może przekazywać informacje o wykrytym zagrożeniu do sygnalizatora lub innych urządzeń, służących informowaniu mieszkańców o niebezpieczeństwie. Chcemy doprecyzować, że chodzi tu głównie o moduły GSM, które mają za zadanie wysłanie powiadomienia alarmowego na telefony użytkowników systemu. Ich instalacja nie jest konieczne, ale zdecydowanie ułatwia powzięcie odpowiedniej reakcji w celu przeciwdziałania pożarowi, nawet pozostając daleko od domu.

 

Pozostałe zabezpieczenia przed pożarem domu

Jak łatwo zauważyć, system przeciwpożarowy jest tak naprawdę systemem alarmowym, którego zadanie polega na wczesnym ostrzeganiu mieszkańców o wykrytym zagrożeniu. Dzięki temu mogą oni podjąć właściwą reakcję, aby przeciwdziałać pożarowi. Jednak sam w sobie, system ten nie służy do powstrzymania ognia, czy też tym bardziej jego gaszenia. Dobrze jest, aby zadbać także o te kwestie, wyposażając dom w urządzenia gaśnicze, drzwi przeciwpożarowe, odpowiednie okna, czy sprawną wentylację, która przyspieszy oddymianie.

 

Sprzęt gaśniczy w domu

Mało kto z nas dba o to, aby w domu pojawiła się gaśnica. Tymczasem ten sprzęt może nam uratować życie oraz nasz dobytek. Dobrze jest umieścić gaśnice wszędzie tam, gdzie występuje bezpośrednie zagrożenie wybuchu ognia. Gaśnice w domu powinny znaleźć się w kotłowni, w pobliżu kominka, a nawet w garażu czy kuchni.

Warto widzieć, że gaśnica gaśnicy nierówna i tak:

     ● do gaszenia płonącego gazu używamy gaśnicy typu C,

     ● do gaszenia cieczy i materiałów topliwych, obecnych często w garażu używamy gaśnicy typu B,

     ● do gaszenia pożarów materiałów stałych używamy gaśnicy typu A, AB, ABC.

 

Drzwi przeciwpożarowe

Drzwi przeciwpożarowe to drzwi, które powinny oddzielać kotłownię od reszty pomieszczeń. Cechuje je wysoka szczelność i podwyższona odporność na ogień, wyrażana klasą EI. Nawet drzwi o minimalnej ochronie EI 30 są w stanie zapewnić domownikom wystarczająco dużo czasu na przeprowadzenie ewakuacji i wezwanie służb ratowniczych. Liczba 30 przy symbolu EI oznacza bowiem 30-minutowy okres wytrzymałości drzwi, czyli czas, po którym zaczną ulegać trawieniu przez ogień.

 

Sprawna wentylacja

Niezależnie od tego, czy dom wyposażony jest w instalację mechaniczną, czy automatyczną, warto dokonywać jej regularnych przeglądów i zadbać o to, aby pozostawała sprawna. W tym celu wystarczy jej regularne czyszczenie i nieprzysłanianie żadnymi elementami. Sprawna wentylacja potrafi odprowadzić znaczne ilości dymu na zewnątrz, dzięki czemu ułatwia przeprowadzenie ewakuacji z budynku.

 

Domowy system przeciwpożarowy — podsumowanie

Podsumowując, domowy system przeciwpożarowy składa się z kilku elementów, które razem tworzą spójną i skuteczną ochronę przed pożarem. Detektory dymu i gazu oraz centrala alarmowa pozwalają na szybkie wykrycie zagrożenia i natychmiastowe poinformowanie mieszkańców o zagrożeniu. Sprzęt gaśniczy pozwoli z kolei powstrzymać ogień w zarodku. Z kolei zabezpieczenia takie jak drzwi przeciwpożarowe przyczynią się do sprawnej ewakuacji z budynku.

Warto zaznaczyć, że zainstalowanie domowego systemu ochrony przeciwpożarowej to tylko jedna z metod zabezpieczenia domu przed pożarem. Ważne jest również, aby przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak unikanie pozostawiania otwartego ognia bez nadzoru, regularna kontrola stanu instalacji elektrycznej i gazowej oraz dbanie o czystość w kuchni i innych pomieszczeniach, gdzie może dojść do zapłonu.

Działania te, w połączeniu z zainstalowanym systemem ochrony przeciwpożarowej, pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa domu oraz jego mieszkańców. Warto zatem zainwestować w system przeciwpożarowy, aby uniknąć niepotrzebnych strat materialnych i zagrożeń dla zdrowia i życia, ale równie ważne jest dbanie o jego serwisowanie i konserwację. Na szczęście nie musisz robić tego sam. W Polpatron oferujemy Ci instalację i serwisowanie systemu przeciwpożarowego. Skontaktuj się z nami, by chronić swój dom przed skutkami wybuchu ognia.

Wszystkie aktualności