Doradca handlowy 24h: 603 339 988
Smartphone, smart AGD, smart TV, smart home — początek XXI wieku upływa pod znakiem rozwoju urządzeń typu smart. Nie inaczej jest w dziedzinie ochrony i mienia, gdzie wykorzystuje się zaawansowane oprogramowania do obsługi monitoringu a wraz z nimi kamery typu smart. O ile jednak wiemy, jak funkcje smart wpływają na obsługę telefonu, czy lodówki, o tym, jak działają inteligentne kamery słyszy się niewiele. W tym artykule, postanowiliśmy się przyjrzeć temu, jak działa inteligentny system monitoringu domu.
Inteligentny system monitoringu to zespół urządzeń i oprogramowania służących do obrazowania, rejestrowania, przetwarzania i analizy obrazu wideo.
Głównym elementem tego systemu są inteligentne kamery cyfrowe, wykorzystujące protokół IP (Internet Protocol). Wraz z zaawansowanym oprogramowaniem do analizy rejestrowanego obrazu, kamery te pozwalają wychwycić podejrzane, potencjalnie niebezpieczne zdarzenia i aktywować określone w systemie funkcje w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że o ewentualnych zagrożeniach dowiadujesz się w chwili ich wykrycia, a nie z analizy zarchiwizowanego materiału wideo.
Jak każdy system monitoringu, tak i inteligentny monitoringu do domu składa się z urządzeń realizujących różne zadania. Choć do zastosowań domowych wystarczą kamery IP z obsługą funkcji smart i smartfon lub inne urządzenie mobilne, na którym można zainstalować aplikację do sterowania kamerami.
W bardziej rozbudowanych systemach, składających się z większej ilości kamer w zestawie do smart monitoringu możemy znaleźć jeszcze:
● rejestrator cyfrowy NVR,
● monitory,
● klawiatura sterująca,
● switch,
● router Wi-Fi,
● dysk twardy HDD lub SSD,
● zaawansowane oprogramowanie do monitoringu.
Jak już wspomnieliśmy, podstawą działania inteligentnego monitoringu domu są cyfrowe kamery IP. Kamery te oferują wysoką rozdzielczość obrazu i dodatkowe funkcje, które możemy w nich zaprogramować. Na przykład, doposażając kamerę IP w czujnik ruchu, możemy aktywować funkcję fotopułapki, co oznacza, że gdy czujnik wykryje ruch, kamera wykona zdjęcie lub uruchomi nagrywanie obrazu wideo na zainstalowanym przenośnym dysku pamięci masowej, lub poprzez łączność internetową na serwerze w chmurze. To jednak tylko jedna z wielu możliwości. Poznajmy inne funkcje smart kamer.
Do podstawowych funkcji kamer IP możemy zaliczyć:
● możliwość podglądu obrazu z kamer z poziomu aplikacji na smartfonie w czasie rzeczywistym,
● możliwość zapisu obrazu w formie nagrania wideo na dysku przenośnym.
Wspomnieliśmy już także o tym, że kamera wyposażona w czujnik ruchu może być wykorzystywana jako fotopułapka. Jednak na tym możliwości kamer IP się nie kończą.
Dzięki oprogramowaniu do monitorowania wykorzystującemu zaawansowane algorytmy, kamery IP mogą służyć do wykrywania różnego rodzaju zagrożeń. Poniżej opowiemy o części z nich, które przydają się do ochrony mienia i osób przebywających w domu.
Inteligentny system monitoringu pozwala zaprogramować obszar uznany za bezpieczny. Jeśli w tym obszarze znajdzie się intruz, kamera zapisze kadr lub wygeneruje alarm, wysyłając powiadomienie na aplikację użytkownika lub aktywując sygnał alarmowy, jeśli połączymy ją z alarmem włamaniowym.
Jeden z algorytmów inteligentnego oprogramowania do monitoringu jest w stanie wychwycić osoby wałęsające się jakiś czas w określonym dla nich obszarze. To przydatna funkcja, gdy chcemy rozpoznać intruzów "kręcących się" przed ogrodzeniem.
Inteligentny system monitoringu nie tylko niweluje konieczność montażu alarmu włamaniowego, ale także czujników dymu. Chociaż mimo wszystko zalecamy ich montaż, to jedną z ciekawych funkcji smart monitoringu jest możliwość rozpoznania przez kamery dymu i ognia. Gdy takie zagrożenie zostanie wykryte, kamera wyśle powiadomienie na naszą aplikację. Będziesz mógł podejrzeć zidentyfikowany przez nią obraz i w razie konieczności podjąć odpowiednie działania.
To jednak nie wszystko. Inteligentna analiza obrazu poprzez zaawansowane oprogramowanie i kamery IP pozwala na rozpoznanie zdarzenia przekroczenia określonej linii, zasłonięcie kamery, czy też pozostawienie podejrzanej paczki np. na wejściu przed domem.
Rozważając montaż kamer w domu, z reguły chcemy uzyskać konkretną korzyść. Najczęściej jest to możliwość podglądu obrazu z kamer z dowolnego miejsca na świecie za pomocą aplikacji na smartfona. To szczególnie przydatna opcja, gdy jesteśmy na wakacjach, na krótkim wyjeździe za miasto, a nawet wtedy, gdy pozostawiamy dzieci w domu.
Niektórzy producenci kamer IP udostępniają aplikację do sterowania nawet kilkoma kamerami. Warto jednak dodać, że takie aplikacje nie są zaawansowanym oprogramowaniem i za ich pomocą możemy korzystać jedynie z podstawowych funkcji takich jak bezprzewodowa transmisja i rejestrowanie obrazu. Dopiero montaż zaawansowanego systemu, wraz z oprogramowaniem na komputer lub rejestrator NVR, pozwala w pełni wykorzystać potencjał inteligentnych kamer.
Mając na uwadze powyższe, warto się zastanowić, czy inteligentny system monitoringu domu jest dla każdego. Na pewno skorzystają z niego wszystkie te osoby, które często przebywają poza domem i martwią się o swoje mienie.
Systemy smart ułatwiają nam komunikacje, zdalne zarządzanie i szybkie reagowanie na różne zdarzenia. Inteligentny monitoring odpowiada za automatyczne wykrywanie zagrożeń, natychmiastowe powiadamianie o nich użytkowników i aktywację określonych procesów.
Kamery do inteligentnej ochrony domu mogą automatycznie wykonać zdjęcie, kilkusekundowe nagranie, aktywować alarm włamaniowy, wysłać powiadomienia ze zdjęciem lub obrazem z kamer na telefon użytkowników i wiele więcej. Rozwój technologii smart sprawia, że to rozwiązanie na miarę XXI wieku, którego możliwości będą jeszcze rosnąć. Jeśli jesteś zainteresowany ochroną domu poprzez monitoring wizyjny, skontaktuj się z nami.