Doradca handlowy 24h: 603 339 988
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak się myje okna na wysokości? A może administrujesz budynkiem, w którym konieczne jest takie mycie i szukasz informacji na jego temat? W tym artykule opowiemy o zasadach bezpieczeństwa, jakich należy przestrzegać w trakcie wykonywania takich prac. Koniecznie przeczytaj.
Mycie okna na 2 piętrze w bloku mieszkalnym można przeprowadzić z wewnątrz. Co jednak, gdy okna się nie otwierają? Na przykład w biurowcu? Takie mycie to zadanie wymagające odpowiedniego przygotowania. Bardzo często wiąże się ono z pracą na wysokościach, podczas której należy zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Wyjaśnijmy najpierw, czym jest praca na wysokości.
Zgodnie z rozdziałem 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, o pracy na wysokości mówimy wtedy, gdy wykonujemy ją na wysokości co najmniej 1 metra od poziomu podłogi lub ziemi, określanego poziomem 0.
Rozporządzenie, o którym mowa zakłada 2 wyjątki od reguły. Nie mówimy o pracy na wysokościach, gdy:
Czy zatem mycie okien na poziomie 2 piętra w biurowcu jest pracą na wysokościach? Jedno piętro ma średnio 3 metry wysokości. O ile do jego umycia korzystamy z drabiny, rusztowania lub dźwigu i fizycznie znajdujemy się nad poziomem 0, to pracujemy na wysokości. Warto jednak dodać, że nie każde mycie okien na wysokościach jest pracą na wysokości.
Kiedy myślimy o myciu okien w wysokich budynkach, zwykle mamy przed oczami alpinistów, zwisających na linach z wiaderkiem wody i ściągaczką. Trzeba jednak zauważyć, że zarówno szklana elewacja, jak i tradycyjne okna, wcale nie muszą być myte przez alpinistów. Nawet w biurowcach, które mają kilkanaście pięter.
Okna z zewnątrz w wysokich budynkach mogą być myte:
Nie ma mycia okien bez wody, detergentów i akcesoriów. Nie inaczej jest w przypadku okien znajdujących się na wysokości nawet kilkuset metrów. Warto jednak zwrócić uwagę, że do tego typu mycia wykorzystuje się często wodę zdemineralizowaną, która nie pozostawia smug. Z reguły nie używa się myjek ciśnieniowych, którymi można uszkodzić okno. Bardzo często wykorzystuje się spryskiwacz, ściągaczkę, a myjąc z poziomu 0 także myjkę teleskopową.
O ile z poziomu 0 mycia okien może podjąć się każdy, o tyle pracy na wysokościach już nie.
Prace na wysokościach mogą wykonywać pracownicy:
Pracę na wysokościach mogą wykonywać pracownicy wewnętrzni lub zewnętrzni pracownicy firm, którym zleca się mycie okien. Z uwagi na duże ryzyko upadku z wysokości, wszyscy zobowiązani są do przestrzegania określonych zasad bezpieczeństwa.
Mycie okien na wysokościach powinno odbywać się:
Co więcej, jeśli mycie okien odbywa się w przestrzeni publicznej, a prace na wysokościach mogą zagrażać przypadkowym przechodniom, miejsce prac powinno zostać oznakowane i zabezpieczone.
W Polpatron świadczymy szeroki zakres usług porządkowych, w tym specjalistyczne sprzątanie kompleksów biurowych, handlowych itp., a także mycie okien i elewacji. Stosujemy różne metody, w tym metodę alpinistyczną, dzięki której możemy myć okna w kilkudziesięciu piętrowych budynkach. Posługujemy się nowoczesnym sprzętem. Skontaktuj się z nami i umów na mycie okien już dziś.