Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Monitoring pożarowy - jak działa i na czym polega?

Monitoring pożarowy - jak działa i na czym polega?
Monitoring pożarowy - jak działa i na czym polega?

Nie ma nic złego w powiedzeniu, że "bycie przygotowanym jest połową zwycięstwa". Gdy mówimy o ochronie naszych domów, biur i cennego mienia, monitoring pożarowy gra tutaj kluczową rolę. Przez cały czas czuwa nad bezpieczeństwem, dzięki czemu możemy spać spokojnie. Tylko, jak działa i na czym polega monitoring pożarowy? Wyjaśniamy w tym artykule.

 

Czym jest monitoring pożarowy?

Monitoring pożarowy to system służący wykrywaniu ognia i przekazywania informacji o zagrożeniu pożarowym do wskazanego oddziału Państwowej Straży Pożarnej.

Taki monitoring opiera się na nowoczesnych zabezpieczeniach, których zadaniem jest redukcja skutków wybuchu pożaru. Zanim wyjaśnimy, jak działa ten system, powiedzmy, z czego się składa.

 

Z czego składa się system monitoringu pożarowego

Monitoring pożarowy polega na przekazywaniu informacji o zidentyfikowanym zagrożeniu pożarowym do Komendanta właściwego oddziału Państwowej Straży Pożarnej. Transmisja takiej informacji nie byłaby możliwa, gdyby nie nadajnik. Jednak żeby miał co nadawać, najpierw konieczne jest wykrycie pożaru. Dlatego monitoring pożarowy nigdy nie działa bez systemu przeciwpożarowego.

Na system przeciwpożarowy składają się takie elementy jak m.in.:

     ● czujniki pożarowe (czujki dymu, gazu, itd.);

     ● centrala alarmowa,

     ● moduły sterowania,

     ● sygnalizatory.

Nie możemy zapomnieć także o urządzeniach odbiorczych, do których nadajnik przekazuje informacje o wykrytym zagrożeniu. Lokalizuje się je w centrum monitorowania pożarowego straży pożarnej i centrum monitoringu sygnałów alarmowych u operatora systemu.

 

Kim jest operator systemu monitoringu przeciwpożarowego?

Operatorem monitoringu przeciwpożarowego z reguły jest firma zajmująca się jego montaże i serwisem, taka jak Polpatron. Głównym zadaniem operatora jest odbieranie sygnałów uszkodzeniowych z systemu monitoringu pożarowego i podejmowanie działań naprawczych.

 

Jak działa monitoring przeciwpożarowy

Monitoring przeciwpożarowy to system wykrywania pożaru, który działa na zasadzie ciągłego monitorowania parametrów środowiska w danym obiekcie, takich jak temperatura, gaz i dym. Gdy system wykryje nieprawidłowości, natychmiast wysyła sygnał do centrali alarmowej, która informuje odpowiednie służby.

Transfer sygnałów w ramach monitoringu pożarowego musi się odbywać całodobowo, tak aby dyspozytorzy straży pożarnej mogli zareagować błyskawicznie w przypadku wystąpienia pożaru niezależnie od pory dnia. Szybka reakcja jest kluczowa dla ograniczenia skutków wybuchu pożaru. Zadaniem systemu jest przecież poprawa poziomu bezpieczeństwa i lepsza koordynacja działań straży pożarnej.

 

Monitoring przeciwpożarowy nie jest kwestią wyboru

Trzeba wiedzieć, że monitoring przeciwpożarowy nie jest kwestią wyboru. Zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 r. oraz Rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 listopada 1992 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej, obiekty o charakterze publicznym mają obowiązek zainstalowania monitoringu pożarowego. Czyli jakie?

 

Kto ma obowiązek montażu monitoringu przeciwpożarowego?

Wiemy już, że obowiązek instalacji monitoringu pożarowego dotyczy budynków o charakterze publicznych. Pełna ich lista znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 listopada 1992 r. Wśród nich możemy znaleźć:

     ● obiekty handlowe;

     ● kina, teatry, muzea;

     ● szpitale;

     ● większe lokale gastronomiczne;

     ● obiekty sportowe i widowiskowe o określonej pojemności widzów;

     ● większe zakłady pracy;

     ● dworce komunikacyjne i stacje metra;

     ● ośrodki przetwarzania danych;

     ● biblioteki przechowujące narodowe zbiory lub archiwa państwowe;

     ● inne publiczne budynki i obiekty, w których mogą tworzyć się liczne zbiorowiska ludzi.

 

Normy i wymagania wobec monitoringu pożarowego

Sam obowiązek instalacji to jeszcze nie wszystko. System monitoringu pożarowego musi spełniać określone normy i wymagania. W tym zakresie nie ma dowolności, a decyzje podejmowane są na szczeblu rządowym. Wiążące dokumenty, które określają, jakie atesty i certyfikaty powinny mieć urządzenia do monitoringu pożarowego, to Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 roku oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku.

 

Jak zamontować monitoring przeciwpożarowy?

Aby zainstalować monitoring pożarowy, warto nawiązać współpracę z firmą, która dysponuje gotowym do założenia systemem, spełniającym aktualne normy i wymogi. Dobrze jest postawić na firmę, która wykona jego montaż i zadba o usługi serwisowe.

System powinien być konfigurowalny i możliwy do elastycznego dopasowania do potrzeb, wymagań i możliwości w danym budynku, a co ważniejsze bezawaryjny. Dlatego tak ważne jest całodobowe wsparcie serwisowe, które zapewniamy w Polpatron.

Wszystkie aktualności