Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Co to jest SUFO i jak działa?

Co to jest SUFO i jak działa?
Co to jest SUFO i jak działa?

Ochrona osób i mienia jest pojęciem większości ludziom dobrze znanym. Istnieją jednak jeszcze specjalne formacje, których zadaniem jest wewnętrzna ochrona. Dlatego też powstało SUFO, czyli Specjalistyczna Uzbrojona Formacja Ochronna, która w swoich szeregach ma tylko kwalifikowanych pracowników ochrony. Usługa ta dedykowana jest osobom o znacznie wyższych wymaganiach i potrzebach. Czym dokładnie jest SUFO? Jakie pełni funkcje? Jakie przepisy prawa regulują obowiązki SUFO? Kto może tworzyć specjalne jednostki i jakie warunki musi spełnić?

 

Czym jest SUFO?

SUFO jest to Specjalistyczna Uzbrojona Formacja Ochronna, w wewnętrznych strukturach agencji ochrony, która powstała zgodnie z Ustawą o ochronie osób i mienia z 1997 roku. Ponadto SUFO może zostać powołane do życie w prywatnych przedsiębiorstwach, które uzyskały stosowną koncesję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na prowadzenie działalności gospodarczej z zakresu ochrony osób i mienia oraz pozwolenie na użycie broni palnej wydanej na okaziciela. Tego rodzaju dokument jest wydawany na podstawie określonych przepisów prawa.

Nadzór nad Specjalistycznymi Uzbrojonymi Formacjami Ochrony sprawuje Komendant Główny Policji. Dane przedstawiane przez Biuro Prewencji Komendy Głównej wyliczają, że obecnie prosperuje około 900 jednostek SUFO w Polsce. Zespół pełniący funkcje ochronne osób i mienia jest zobowiązany do ścisłej współpracy z Policją oraz jednostkami ochrony przeciwpożarowej, strażą graniczną i miejską oraz jednostkami obrony cywilnej.

 

Jaką funkcję pełnią Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Ochronne?

Wymieniona powyżej Ustawa jasno określa prawa i obowiązki oraz funkcje pełnione przez zespoły z jednostek SUFO. Jeśli chodzi o funkcje tychże wyspecjalizowanych grup można wymienić:

 

  • ● konwój mienia,
  • ● ochrona mienia na danym obszarze objętym ochroną,
  • ● ochrona istotnej infrastruktury, która zlokalizowana jest poza chronionym obszarem,
  • ● realizacja zadań według planu ochrony danej instytucji.

Funkcje pracowników SUFO, w przeciwieństwie do niekwalifikowanych pracowników ochrony osób i mienia, mogą być realizowane tylko i wyłącznie przez osoby, które uzyskały wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony osób i mienia.

 

Jakie uprawnienia mają pracownicy SUFO?

Działania podejmowane przez pracowników SUFO oraz funkcjonowanie tychże jednostek znacznie się różni od tradycyjnych agencji ochrony osób i mienia. Do obowiązków specjalistycznej grupy należy przede wszystkim ochrona obiektów i konwojowanie gotówki oraz innego wartościowego mienia. Jest to więc specjalny sposób ochrony, który może być realizowany tylko i wyłącznie przez wykwalifikowanych pracowników firm, które oferują usługi ochrony osób i mienia.

W praktyce zostało przyjęte, że przez SUFO obsługiwane muszą być podmioty podlegające obowiązkowej ochronie. Właściciele lub przedstawiciele obiektów powinni mieć świadomość, jeśli chodzi o obowiązkowy lub nieobowiązkowy charakter zabezpieczenia jego obiektu i danego obszaru. Dokładne informacje powinny znajdować się w szczegółowym planie ochrony danego obiektu.

Warto również wspomnieć o zmotoryzowanym patrolu. Co istotne, powinien on składać się przynajmniej z dwóch kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej oraz uzbrojonych pracowników ochrony. Jakie prawa przysługują osobom wchodzącym w struktury specjalistycznej grupy? Główne prawa specjalistycznej formacji uzbrojonej to:

 

  • ● legitymowanie osób wchodzących na chroniony teren,
  • ● zatrzymywanie osób na całym terenie chronionym,
  • ● stosowanie środków przymusu bezpośredniego,
  • ● posiadanie i używanie broni palnej,
  • ● obowiązek współpracy z Policją, Strażą Graniczną, Strażą Miejską, Strażą Pożarną, Obroną Cywilną,
  • ● używanie środków przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek, pałek, gazu i paralizatora.

Jak widać prawa i uprawnienia wynikające z Ustawy są dla SUFO szerokie. Nic w tym dziwnego, że większość przedsiębiorstw oraz osób cywilnych decyduje się na podjęcie współpracy ze specjalistyczną jednostką w celu chronienia swojego majątku.

 

Przeczytaj także:

Na czym polega ochrona fizyczna obiektów?

Wszystkie aktualności