Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Jak działa bezdotykowy przycisk otwierania drzwi?

Jak działa bezdotykowy przycisk otwierania drzwi?
Jak działa bezdotykowy przycisk otwierania drzwi?

Systemy kontroli dostępu wymagają wykorzystania odpowiednich czujników, akcesoriów i weryfikatorów, dzięki którym możliwe jest zapewnienie wysokiego standardu bezpieczeństwa. Stosowane one są między innymi w takich budynkach jak placówki medyczne, czy zakłady przemysłowe. Bezdotykowe przyciski otwierania drzwi są urządzeniami, które pozwalają nie tylko na wygodne odblokowanie zamka w drzwiach, ale także podnoszą poziom bezpieczeństwa higienicznego w budynkach o różnym przeznaczeniu. Takie rozwiązania umożliwiają ograniczenie rozprzestrzenianie się groźnych wirusów wśród personelu oraz zapewniają płynne działanie systemu kontroli dostępu do wybranych pomieszczeń w obiekcie.

 

Jak działa bezdotykowy przycisk otwarcia drzwi?

 

Bezdotykowy przycisk otwarcia drzwi jest niezbędnym elementem systemu kontroli dostępu. Jego instalacja jest konieczna ze względu na obowiązujące przepisy BHP. To, jaki typ urządzenia się wybierze zależy od przeznaczenia danych pomieszczeń i tego, jaki standard bezpieczeństwa chce się zapewnić osobom, które będą korzystały z przejść o ograniczonym dostępie. Bezdotykowy przycisk do wyzwolenia sygnału otwarcia drzwi instalowany jest przy wyjściach ze stref chronionych jednostronnie. Dana osoba może z nich wyjść używając jedynie przycisku. Zakłada się bowiem, że została ona wpuszczona do wnętrza korzystając z nadanego jej kodu dostępu lub wprowadzona przez inną osobę, która jest uprawniona do wejścia. Przycisk bezdotykowy jest urządzeniem, które po zbliżeniu dłoni do czytnika zwalnia elektrozamek, aby personel znajdujący się wewnątrz strefy chronionej mógł ją opuścić. Taki sprzęt oferuje między innymi Hikvision. Zwolnienie elektrozamka trwa zaledwie kilka sekund. Jest to czas wystarczający, aby swobodnie przejść przez drzwi.

 

Przyciski sygnału otwarcia drzwi w systemach kontroli dostępu instalowane są najczęściej w drzwiach blokowanych zworą elektromagnetyczną z elektroryglem lub elektrozamkiem. Co istotne w systemach rejestrowane jest każde wejście i wyjście, dzięki czemu administrator ma wgląd do raportów. Urządzenia działają z wykorzystaniem światła podczerwieni. Najważniejszym ich elementem jest czujnik podczerwieni. Jeśli zbliży się do niego dłoń, kontroler zwolni zamek. Przyciski bezdotykowe wyposażone są w podświetlenie, które sygnalizuje, czy drzwi są otwarte, czy też nie. Urządzenia montuje się podtynkowo, dzięki czemu wyglądają estetycznie i nowocześnie, co pozwala im wpisywać się także w trendy aranżacyjne.

 

Gdzie znajduje swoje zastosowanie bezdotykowy przycisk wyjścia?

 

Dotychczas tego typu rozwiązania technologiczne były wykorzystywane w budynkach wymagających zastosowania wysokiego standardu bezpieczeństwa higienicznego, czyli w szpitalach, laboratoriach, ośrodkach badawczych, zakładach produkujących produkty spożywcze lub farmaceutyczne. Epidemia koronawirusa, która rozpoczęła się w 2020 roku sprawiła, że zmieniło się podejście do bezpieczeństwa zarówno w obiektach publicznych, jak i w prywatnych przedsiębiorstwach. Akcenty przeniosły się z ochrony mienia i kontroli dostępu dla nieuprawnionych osób na rygorystyczne przestrzeganie zaleceń sanepidu. Ochrona ludzi przebywających w budynkach jest teraz znacznie ważniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Podnoszenie standardów higienicznych jest najlepszym możliwym sposobem na zapobieganie rozprzestrzeniania się groźnych dla zdrowia i życia chorób.

 

Z biznesowego punktu widzenia inwestycja w tego typu zabezpieczenia również ma swoje uzasadnienie. Czasowe zamknięcie firmy z powodu kwarantanny niosło ze sobą bardzo duże straty finansowe dla przedsiębiorstwa. Dlatego też należało zmniejszyć to ryzyko do minimum stosując nowoczesne rozwiązania technologiczne mających podnieść poziom bezpieczeństwa. Przyciski, które pozwalają na bezdotykowe otwieranie drzwi są najbardziej higieniczne i zarazem jedne z najrozsądniejszych rozwiązań obok systemów termowizyjnych. Bezdotykowany przycisk otwierania drzwi z pewnością znajdzie swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie dotychczas stosowało się przyciski dotykowe. Wyjścia z wybranych pomieszczeń w przedszkolach, szkołach, czy też urzędach powinny być wyposażone w taką technologię. Systemy kontroli dostępu sprawdzą się także tam, gdzie przepływ osób jest duży. Ponadto można je dodatkowo wzmacniać, także ze względów epidemiologicznych. Wybór przycisku jest oczywiście kwestią indywidualną, ale warto zwracać uwagę na kilka aspektów, jak zasięg detekcji, czy też na to, jak szybka jest reakcja elektrozamka na wywołany sygnał.

 

Przeczytaj także:

Czy bezprzewodowy system alarmowy sprawdzi się w domu jednorodzinnym

Wszystkie aktualności