Doradca handlowy 24h: 603 339 988

SSWiN — jak działa System sygnalizacji włamania i napadu

SSWiN — jak działa System sygnalizacji włamania i napadu
SSWiN — jak działa System sygnalizacji włamania i napadu

System sygnalizacji włamania i napadu to niezbędne rozwiązanie dla każdego, kto dba o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo swojego mienia. W dzisiejszych czasach, gdy włamania do domów, mieszkań i innych nieruchomości stają się coraz bardziej powszechne, inwestycja w taki system może okazać się kluczowa. W tym artykule omówimy, czym jest system sygnalizacji włamania i napadu SSWiN, jak działa i jakie są jego zalety.

 

SSWiN - co to?

System sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) to zabezpieczenie, które informuje nas o nieautoryzowanym wtargnięciu do naszego domu, mieszkania, firmowego biura lub innego ochranianego obiektu. Jest to rodzaj systemu alarmowego, który służy ochronie osób i mienia przed skutkami działań włamywaczy. SSWiN alarmuje użytkowników obiektu o wykrytym zagrożeniu i zawiadamia osoby uprawnione do informacji o niebezpieczeństwie, poprzez SMS, wiadomości typu PUSH, połączenia głosowe, czy też wiadomości e-mail.

 

System SSWiN — z czego się składa?

Jak sama nazwa wskazuje, celem SSWiN jest zabezpieczenie nieruchomości przed wejściem na jej teren osób do tego nieuprawnionych. Z uwagi na prostotę i skuteczność działania z powodzeniem wykorzystuje się go w przestrzeniach zarówno prywatnych, jak i o charakterze biznesowym, a także w budynkach administracji publicznej. Z uwagi na zastosowanie, liczba i rodzaj poszczególnych elementów systemu może się od siebie różnić, ale każdy zestaw obejmuje co najmniej kilka podstawowych urządzeń.

 

Podstawowe elementy SSWiN

Podstawowe elementy systemu SSWiN:

     ● centrala alarmowa — służy do gromadzenia i przetwarzania danych oraz zarządzania systemem i programowania jego pracy zgodnie z indywidualnymi potrzebami i wymaganiami użytkownika;

     ● czujki odpowiedzialne za wykrywanie sygnałów i uruchamiające alarm w określonych sytuacjach, w tym czujki ruchu, czujki otwartych drzwi lub okien, czujki zbicia szyby;

     ● sygnalizator — urządzenie służące do emisji sygnału alarmowego ostrzegającego o wykrytym zagrożeniu;

     ● moduł GSM — chociaż działanie SSWiN bez tego urządzenia jest możliwe, to właśnie ono odpowiada za wysyłanie powiadomień do użytkowników systemu alarmowego i agencji ochrony, która monitoruje sygnały alarmowe w ramach abonamentu, z jakiego korzysta właściciel systemu SSWiN.

 

Dodatkowe elementy SSWiN

Bardziej zaawansowane systemy sygnalizacji włamania i napadu mogą być wyposażone w takie podzespoły, jak np. moduły sterujące, które rozszerzają funkcjonalność instalacji o możliwość zautomatyzowanego wykonywania dodatkowych czynności, jak np. otwieranie okien, zasłanianie rolet czy wyłączanie oświetlenia po spełnieniu określonych warunków. Jak więc widać, w razie potrzeby SSWiN może nie tylko gwarantować zabezpieczenie przed intruzami, ale również podnosić komfort użytkowania nieruchomości i pełnić funkcję smart home.

 

Jak działa system sygnalizacji włamania i napadu?

Zasada działania systemu sygnalizacji włamania i napadu jest dość prosta. Gdy czujki wykryją ruch lub otwarcie okna lub drzwi, sygnał jest przekazywany do centrali alarmowej, która informuje o tym właściciela domu, mieszkania lub innego obiektu. Centrala aktywuje wówczas sygnalizator oraz poleca wysyłkę powiadomień modułowi GSM do skonfigurowanych uprzednio użytkowników.

Sygnał alarmowy może więc dotrzeć także do pracowników agencji ochrony, z którą mamy podpisaną umowę, a ta podejmie odpowiednie, ustalone wcześniej procedury i wyśle na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny oraz służby ratunkowe, jeśli zajdzie taka potrzeba. Szczegółowe działanie systemu uzależnione jest od jego rodzaju.

 

Jakie są rodzaje systemów sygnalizacji włamania i napadu?

System SSWiN, ze względu na jego techniczny aspekt działania, możemy podzielić na dwa rodzaje — przewodowy i bezprzewodowy.

 

Przewodowy system SSWiN

Systemy przewodowe to starsze rozwiązania, w których czujki są połączone z centralą alarmową za pomocą kabli. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność prowadzenia przewodów po całym obiekcie, co najczęściej wiąże się z remontem i dużymi nakładami finansowymi poniesionymi na instalację.

Przewodowe systemy sygnalizacji włamania i napadu są mało elastyczne w instalacji i mogą powodować problemy, gdy trzeba dokonać zmian w ustawieniach.

 

Bezprzewodowy system sygnalizacji włamania i napadu

Systemy bezprzewodowe to nowoczesne rozwiązania, w których czujki komunikują się z centralą alarmową za pomocą fal radiowych. Są one łatwiejsze w instalacji i bardziej mobilne, ponieważ nie trzeba ciągnąć przewodów przez cały dom. Co więcej, większość z nich pozwala na zdalne sterowanie za pomocą chocażby komputera czy urządzeń mobilnych.

 

Zalety systemu sygnalizacji włamania i napadu

Działanie SSWiN polega na monitorowaniu określonych miejsc i elementów nieruchomości w taki sposób, żeby w razie wykrycia nieautoryzowanych czynności, naruszenia wskazanych granic lub obecności osób niepożądanych na terenie obiektu został wywołany alarm. Powiadomienia mogą mieć charakter dźwiękowy, optyczny lub dźwiękowo-optyczny, a ich celem jest nie tylko informowanie właściciela o identyfikacji nieautoryzowanych ruchów, ale również odstraszenie potencjalnych włamywaczy czy złodziei.

Nietrudno się domyślać, że głośny hałas albo jaskrawe światło emitowane przez sygnalizatory mogą skutecznie zniechęcić do popełnienia przestępstwa. To jednak nie wszystkie zalety, jakie zyskujemy dzięki instalacji SSWiN.

Zalety instalacji SSWiN:

     ● Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa — System sygnalizacji włamania i napadu zapewnia bezpieczeństwo użytkownik obiektu oraz ich mieniu. Dzięki niemu można uniknąć niepotrzebnych strat i kłopotów.

     ● Działanie prewencyjne — Samo posiadanie takiego systemu działa prewencyjnie na potencjalnych włamywaczy, którzy zwykle unikają obiektów z zainstalowanymi systemami alarmowymi.

     ● Szybka reakcja i ograniczenie strat — Czujki w instalacji SSWiN są ws tanie szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości. Dzięki temu możliwa jest szybka reakcja na zagrożenie i ograniczenie strat.

     ● Łatwa obsługa — W dzisiejszych czasach systemy alarmowe są bardzo łatwe w obsłudze, dzięki czemu każdy może sobie z nimi poradzić.

 

Jakie czynniki należy uwzględnić przy wyborze systemu SSWiN?

Jeśli planujesz instalacją SSWiN w swoim domu, mieszkaniu czy firmie, wybierz rodzaj systemu, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. Zastanów się, jakie urządzenia sprawdzą się u Ciebie najlepiej i jak dużo musisz ich zainstalować. Czasem nie ma potrzeby kupowania wszystkich rodzajów czynników. Na przykład w mieszkaniu na 10 piętrze czujki otwartych okien czy zbicia szyby nie mają sensu.

Wybierając konkretne elementy systemu, warto zwrócić także uwagę na ich cechy, takie jak czułość czujek, łatwość instalacji, łatwość obsługi i funkcje specjalne. To może być trudne, zwłaszcza jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z alarmami. Wówczas warto powierzyć ich wybór specjalistom. Zresztą, instalacja SSWiN powinna być dobrze przemyślana, zaprojektowana i przetestowana. Korzystając z usług profesjonalistów, zawsze otrzymujesz gwarancję działania oraz wsparcie techniczne.

 

Instalacja SSWiN - jak przebiega

Jak już wspomnieliśmy, do instalacji systemu SSWiN przydaje się fachowa wiedza i doświadczenie. Każdy system powinien być dobrze przemyślany i zaprojektowany. Fachowcy, wykonają najpierw audyt obiektu i wybiorą urządzenia, które sprawdzą się w określonych warunkach technicznych. Zrobią to tak, aby system sprawdzał się niezawodnie w każdej sytuacji. Warto im zaufać. Jeśli to zrobisz, w drugiej kolejności wykonają montaż.

Montażyści nie tylko zamocują i podłączą wszystkie urządzenia, ale także skonfigurują je, skalibrują ich działanie, ustawią poszczególne procesy, przetestują działanie i upewnią się w ten sposób, że mogą oddać go w Twoje ręce. Oczywiście, przeszkolą Cię także z obsługi. Gdzie ich szukać?

 

Postaw na systemy alarmowe Polpatron

System sygnalizacji włamania i napadu to niezbędne zabezpieczenie dla każdego, kto dba o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo swojego mienia. Wybierając odpowiedni system, można zminimalizować ryzyko włamania i utraty mienia oraz zapewnić sobie spokojny sen.

Decydując się na zakup, montaż i obsługę systemu przez agencję ochrony, masz pewność, że system spełni swoje cele, a Ty zyskasz wsparcie na każdym etapie. Zarówno podczas instalacji, jak i w trakcie serwisowania systemu. Ponadto, korzystając z usługi monitorowania sygnałów alarmowych z takiej instalacji, możesz liczyć na wsparcie pracowników ochrony fizycznej w kryzysowych sytuacjach.

Skontaktuj się z nami i postaw na systemy alarmowe Polpatron.

Wszystkie aktualności