Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Ochrona fizyczna obiektów - na czym polega?

Ochrona fizyczna obiektów - na czym polega?
Ochrona fizyczna obiektów - na czym polega?

Włamanie, kradzież, dewastacja mienia to potencjalne, niebezpieczne sytuacje, jakie mogą zdarzyć się w każdym obiekcie firmowym, budynku biurowym, czy mieszkalnym. Pomimo różnych zabezpieczeń, ciężko jest ustrzec się przed zmyślnymi działaniami przestępców. Dlatego warto skorzystać z fizycznej ochrony, która skutecznie podnosi poziom bezpieczeństwa. W jaki sposób? Na czym polega ochrona fizyczna obiektów? Odpowiadamy.

 

Na czym polega ochrona fizyczna

Ochrona fizyczna obiektów to stała obecność pracownika ochrony fizycznej na terenie chronionego obiektu, której celem jest zapobieganie wystąpieniu zagrożeń. Ochrona fizyczna może być prowadzona, począwszy od legitymowania osób próbujących dostać się na teren obiektu, przez śledzenie ich ruchu po interwencję w czasie niebezpieczeństwa.

 

Jak realizowana jest ochrona fizyczna obiektów

Innymi słowy, ochrona fizyczna budynków i obszarów chronionych polega na zabezpieczaniu przebywających na ich terenie osób i mienia w trakcie bezpośrednich działań, w tym tych zmierzających do uniknięcia i ograniczenia skutków:

     ● włamania,

     ● kradzieży,

     ● dewastacji,

     ● napadu.

Do ochrony fizycznej delegowani są pracownicy, którzy są odpowiednio szkoleni z wykrywania potencjalnych zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im. Co więcej, taka ochrona prowadzona jest zawsze według wcześniej opracowanego planu ochrony fizycznej osób i mienia oraz obiektu. Taki plan szczegółowo opisuje wszystkie możliwe zagrożenia, jakie mogą się pojawić, a także wszelkie możliwe środki ochrony, jakie mogą zostać użyte do przeciwdziałania tym zagrożeniom.

 

Jakie obowiązki ma pracownik ochrony

Pracownicy ochrony fizycznej delegowani do ochrony fizycznej mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo osób i mienia na jego terenie. Dlatego też uprawnieni są do podejmowania różnych działań. Taki pracownik może:

    ● sprawdzać uprawnienia do przebywania osób na wybranym obszarze

    ● wezwać do opuszczenia ochranianego terenu

    ● podjąć działania mające na celu ujęcie osób stwarzających zagrożenie dla innych

    ● w uzasadnionych przypadkach zastosować środki przymusu bezpośredniego, w tym siłę fizyczną, użycie kajdanek, pałek obronnych i broni gazowej.

 

Jakie są systemy bezpieczeństwa wspomagające ochronę

Chociaż pracownik ochrony fizycznej może podejmować szereg działań w celu przeciwdziałania zagrożeniom, to nie jest w stanie być wszędzie i w każdej minucie, dlatego warto wspomagać jego pracę różnymi systemami bezpieczeństwa. Dobrze sprawdzają się tutaj:

    ● zabezpieczenia fizyczne jak drzwi i okna antywłamaniowe, ogrodzenia, bramy, czy kraty w oknach;

    ● systemy kontroli dostępu, czyli zamki elektroniczne, które wymagają wpisania kodu, użycia karty lub odcisku palca do otwarcia drzwi;

    ● monitoring wizyjny CCTV, który pozwala obserwować aktywność na rozległym obszarze;

    ● systemy alarmowe, takie jak system antywłamaniowy, przeciwpożarowy.

 

Kiedy warto skorzystać z ochrony fizycznej obiektów

Stała obecność pracownika ochrony fizycznej w ochranianym budynku to szereg korzyści dla bezpieczeństwa osób i znajdującego się tam mienia, dlatego chętnie korzystają z niej:

    ● różne obiekty przemysłowe,

    ● magazyny,

    ● banki,

    ● biura,

    ● apartamentowce i zamknięte osiedla mieszkaniowe,

    ● lokale handlowo-usługowe.

 

Obecność pracownika ochrony fizycznej w różnego typu obiektach

To kiedy warto skorzystać z tego typu ochrony, zależy w dużej mierze od specyfiki prowadzonej działalności i systemów zabezpieczeń, stosowanych w nich do ochrony osób i mienia. Chociaż korzyści, jakie daje ten typ usługi, pozwalają znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa w wielu różnych przypadkach.

Obiekty przemysłowe czy magazynowe docenią obecność pracowników fizycznych bardzo szybko, gdyż nieuczciwy pracownicy czy kurierzy, albo osoby podające się za nich mogą podejmować próby kradzieży.

Banki, podobnie jak lokale handlowe i usługowe, w oczywisty sposób docenią obecność pracownika ochrony, który skutecznie odstraszy potencjalnych złodziei.

Obecność pracownika ochrony na stanowisku recepcji a biurowcach, apartamentowcach i przy wejściu na teren osiedla mieszkalnego pomoże z kolei ograniczyć wstęp osobom niepowołanym, przez co także ich zarządcy docenią jego pracę.

Jeśli zależy Ci na wysokim poziomie bezpieczeństwa w zarządzanym przez Ciebie budynku lub obszarze zewnętrznym firmy, skorzystaj z usług ochrony realizowanej przez naszych doświadczonych pracowników.

 

Wszystkie aktualności