Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Kamera termowizyjna — sposób działania i zastosowanie

Kamera termowizyjna — sposób działania i zastosowanie
Kamera termowizyjna — sposób działania i zastosowanie

Termowizja polega na pomiarze rozkładu temperatur w obszarze widzenia i chociaż technologia ta została opracowana dla wojska, dzisiaj wykorzystuje się ją w różnych obszarach. Między innymi w urządzeniach do zabezpieczenia budynków, takich jak kamery termowizyjne. Ich działanie nie opiera się jednak na żadnej fantastyce, a na świetle podczerwonym, które jest częścią widma elektromagnetycznego. Do czego zatem można wykorzystać tego typu kamery? Jak działają? Odpowiadamy.

 

Co to jest kamera termowizyjna i do czego służy

Kamera termowizyjna to urządzenie, które do poprawnej pracy wykorzystuje promienie podczerwieni, emitowane przez obiekty. Innymi słowy, kamera termowizyjna służy do pomiaru temperatury obiektu i zobrazowania jej. Dzięki temu jest w stanie pokazać nam ciepło, które emitują przedmioty i osoby. W ten sposób możemy "widzieć" zakamarki, w których żadne oko ludzkie nie jest w stanie się dostać.

Kamery tego typu można spotkać na przykład na lotniskach. Służą one do monitoringu terenu oraz do analizy ruchu pasażerów. Dzięki nim możliwe jest szybkie wykrycie osób, które mogą być potencjalnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa. W ten sam sposób wykorzystuje się je w monitoringu wizyjnym do ochrony osób i mienia w pozostałych obiektach firmowych i prywatnych.

Ponieważ kamera termowizyjna dobrze radzi sobie z widzeniem przez mgłę, deszcz, a nawet roślinność, jest dobrym narzędziem do lokalizacji intruza i miejsca włamania. Chociaż nie daje ona rzeczywistego obrazu, to prezentuje rozkład temperatur w widmie, przez co odwzorowuje kształt obiektu i jego ruch, a to pozwala na szybkie wykrycie potencjalnego zagrożenia.

 

Czy kamera termowizyjna widzi przez ściany?

Błędnym jest jednak myślenie, iż kamera termowizyjna umożliwia nam obserwację tego, co dzieje się za ścianą, drzwiami, a nawet częścią odzieży. Tego typu kamery wykrywają jedynie ciepło emitowane przez dany obiekt na podstawie pomiaru promieniowania podczerwonego, które następnie jest przez nią obrazowane.

 

Jak odczytywać dane z kamery termowizyjnej

Ponieważ kamera termowizyjna zbiera promieniowanie podczerwone z pola widzenia i przedstawia je w skali barw obrazu, jego interpretację musimy oprzeć na interpretacji poszczególnych barw. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że obiekty emitujące wyższą temperaturę będą przedstawione w postaci ciepłych (żółtych i czerwonych) barw, a te o niższej temperaturze w barwach zimnych (niebieski, ciemnoniebieski).

 

Monitoring wizyjny z termowizją

Monitoring wizyjny to jeden z systemów bezpieczeństwa instalowany w obiektach firmowych i prywatnych domach. Dzięki kamerom wraz ze sprzętem rejestrującym możliwe jest monitorowanie chronionego terenu. Niestety jednak tradycyjne kamery nie sprawdzają się ani nocą, ani w czasie ulewnego deszczu czy mgły. W tej sytuacji o wiele lepiej sprawdzą się kamery termowizyjne, dzięki którym potencjalne zagrożenie wykryjesz także w zupełnej ciemności. O tym, w jakich miejsca warto korzystać z monitoringu wizyjnego CCTV przeczytasz w innym naszym artykule.

 

Zalety z odczytywania zmian temperatury z obrazu kamery termowizyjnej

Kamery termowizyjne to urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie. Począwszy od pomiaru temperatury ciała, przez wykrywanie uciekania ciepłego powietrza z budynków i nieszczelności w instalacjach ogrzewania, po systemy bezpieczeństwa.

Dzięki technologii termowizji, odpowiedniej interpretacji temperatury, ustawieniu parametrów ostrości i kontrastu, a także nałożeniu filtrów, możliwe jest dokładne rozpoznanie kształtu obiektu i jego ruchu. Dzięki temu kamera termowizyjna może służyć do wykrywania potencjalnego włamania i śledzenia drogi pokonywanej przez intruza.

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją kamer, które umożliwią Ci szybkie wykrycie potencjalnego zagrożenia w trudnych warunkach pogodowych i ciemności, zadzwoń lub napisz do nas i zamów monitoring wizyjny z termowizją.

 

Przeczytaj także: 

Z czego składa się monitoring wizyjny?

 

Wszystkie aktualności