Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Czujniki alarmowe - rodzaje i zastosowanie

Czujniki alarmowe - rodzaje i zastosowanie
Czujniki alarmowe - rodzaje i zastosowanie

Podstawą każdego systemu alarmowego jest centrala alarmowa, która odbiera sygnały z detektorów, zwanych też czujkami i czujnikami i w zależności od konfiguracji przekazuje sygnał do odpowiednich urządzeń, w tym sygnalizatorów i nadajników, a te odbierane są przez skonfigurowanych odbiorców, w tym stację monitorowania alarmów. Jednak, czym w ogóle są czujniki alarmowe? Jakie są ich rodzaje i zastosowanie? Odpowiadamy.

 

Czym są czujniki alarmowe?

Czujnikami alarmowymi nazywamy urządzenia, wchodzące w skład systemu alarmowego, montowanego w obiekcie. Te urządzenia służą do wykrywania konkretnych zagrożeń i przesyłania informacji o wykrytym incydencie do centrali alarmowej. Następnie centrala uruchamia sygnalizatory dźwiękowe i świetlne oraz wysyła powiadomienia na skonfigurowane wcześniej urządzenia — na przykład do całodobowego Centrum Monitorowania Alarmów agencji ochrony (o ile użytkownik korzystać z monitoringu sygnałów alarmowych). Pracownicy tej stacji podejmują dalsze kroki. Centrala może też przesłać powiadomienie do właściciela domu czy innego budynku, w którym zainstalowany jest dany system.

 

Jak działa system alarmowy?

Zanim odpowiemy jakie zagrożenia mogą wykrywać poszczególne czujniki alarmowe, musimy krótko opowiedzieć o tym, jak działa i z czego składa się system alarmowy, a ten jest instalowany w obiekcie w celu zabezpieczenia go na wypadek różnych zdarzeń. Innymi słowy jest to zabezpieczenie techniczne obiektu. Chociaż należy zaznaczyć, że jego celem nie jest zapobieganie, a informowanie o wykrytych, niebezpiecznych sytuacjach.

Na system alarmowy składają się różne elementy. W obiekcie montuje się centralę alarmową, która jest sercem systemu a do niej podłącza w sposób przewodowy, lub konfiguruje z nią bezprzewodowe urządzenia, w tym czujniki odpowiedzialne za wykrywanie zagrożeń, sygnalizatory dźwiękowe i świetlne, moduły GPS wysyłające powiadomienia do skonfigurowanych użytkowników, manipulatory, umożliwiające sterowanie systemem i inne (w zależności do potrzeb).

 

Czujki alarmowe – rodzaje

Czujniki alarmowe możemy podzielić ze względu na ich technologię, jak i zastosowanie. Na początek, zajmijmy się jednak tym pierwszym podziałem. Wśród wszystkich detektorów, wyróżniamy:

 

● czujki PIR (z promiennikiem podczerwienie) – tego rodzaju czujki wykrywają zmiany ciepła w polu widzenia, gdy tylko wykryją nagłą zmianę, aktywują alarm;

● czujniki mikrofalowe (MW) – emitują i odbierają fale elektromagnetyczne, a w momencie zderzenia się emitowanych fal z ruchomym obiektem, aktywują alarm;

● czujniki dualne (PIR + MW) – łączą w sobie cechy czujek PIR i mikrofalowych, w celu zniwelowania ryzyka fałszywego alarmu, spowodowanego na przykład przez podmuch wiatru czy zwierzę;

● czujniki wibracyjne – reagują na wibracje podłoża i uruchamiają alarm, gdy wykryją jego drgania – stosowane są m.in. do wykrywania zbitej szyby;

● czujki magnetyczne – to czujki zbudowane z dwóch magnesów, których rozłączenie aktywuje alarm; stosowane są jako czujki otwarcia drzwi i okien;

● detektory akustyczne – to czujki, które reagują na podwyższony poziom głośności (hałas w otoczeniu), aktywują alarm, gdy wykryją nagłe uderzenie fal dźwiękowych.

W domach jednorodzinnych najczęściej używane są czujki magnetyczne, a także detektory ruchu PIR lub PIR+MW. Są to w zupełności wystarczające urządzenia. Inaczej niż w przypadku obiektów magazynowych, przemysłowych, czy biurowych.

 

Zastosowanie czujników alarmowych w praktyce

Są takie czujniki alarmowe, które powinny znaleźć się w każdym domu i takie, które warto mieć w firmie. Często jednak, potrzeby się ze sobą pokrywają, dlatego warto dobrze przemyśleć, które czujki przydadzą się u Ciebie.

 

Czujnik dymu

Czujnik dymu jest przydatny do wykrywania pożaru na jego wczesnym etapie. Sprawdza się w domowej kuchni, biurowym pomieszczeniu socjalnym, zakładzie produkcyjnym i wielu innych miejscach. Gdy tylko wykryje dym w otoczeniu, uruchamia alarm i pozwala tym samym na szybkie podjęcie działań przeciwpożarowych.

 

Czujnik czadu

Czujnik czadu warto zainstalować w każdym budynku, w którym do ogrzewania lub podgrzewania wody używa się kotła na paliwa stałe, lub ciekłe. Należy zamontować go dokładnie w miejscu, w którym zamontowany jest piec, dzięki czemu szybko wykryje zagrożenie.

 

Czujnik gazu

Czujnik gazu, podobnie jak czujnik tlenku węgla (czadu) wykrywa wysokie stężenie gazu w pomieszczeniu, po czym uruchamia sygnał alarmowy. Dzięki niemu możliwe jest zapobieganie wielu tragediom.

 

Czujnik zalania wodą

W pomieszczeniach, w których może dojść do awarii instalacji hydraulicznej lub urządzeń AGD pobierających wodę, warto zamontować czujnik zalania wodą. Dzięki temu, gdy tylko jego elementy zetkną się z wodą, zaalarmują o tym użytkowników budynku, którzy będą mogli opanować sytuację.

 

Czujka ruchu

Czujnik ruchu to elementy systemu antywłamaniowego. Dzięki niemu alarm uruchomi się za każdym razem, kiedy zostanie wykryty ruch. Ten system sprawdza się zarówno w domu, jak i firmie. Alarm potrafi skutecznie odstraszyć włamywacza i powstrzymać go przed dalszymi działaniami.

 

Czujnik zbicia szyby

Podobnie jak czujnik ruchu, czujnik zbicia szyby instalowany jest w celu wykrycia próby włamania do budynku. Niejednokrotnie potrafi skutecznie odstraszyć intruza. Najczęściej montowany jest w sklepach, instytucjach finansowych i sklepach.

 

Czujnik otwartych drzwi lub okien

Jeszcze jeden z detektorów włamania to czujnik otwartych drzwi i okien. Najczęściej jest to czujnik magnetyczny, składający się z dwóch elementów, z których jeden instalowany jest na drzwiach lub oknie a drugi na futrynie, lub ramie okna. Ich rozłączenie powoduje aktywowanie alarmu. Chociaż często wybierany jest do domu, to stanowi także ważny elementów systemów kontroli dostępu i aktywuje alarm w chwili nieautoryzowanego otwarcie drzwi.

 

Montaż czujników alarmowych

Jak widzisz, system alarmowy to bardzo praktyczne i niejednokrotnie potrzebne narzędzie do zabezpieczenia budynku. Instalacja zabezpieczeń, wykorzystujących różne detektory pomoże efektywnie chronić obiekt przed wieloma zagrożeniami, zarówno tymi z wewnątrz jak pożar czy zalanie, jak i z zewnątrz jak włamanie i kradzież. Jeśli chciałbyś zamontować taki system u siebie, skontaktuj się z nami.

 

Przeczytaj także:

Jakie są procedury centrum monitorowania alarmów?

 

Wszystkie aktualności