Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Ochrona perymetryczna obiektu — czym jest?

Ochrona perymetryczna obiektu — czym jest?
Ochrona perymetryczna obiektu — czym jest?

Kluczowe obiekty, wymagają solidnych zabezpieczeń. Zakłady energetyczne o dużej powierzchni, lotniska, a nawet jednostki wojskowe muszą być chronione podobnie jak biura, magazyny i domy, ale w znacznie większym stopniu. Tu należy chronić teren z każdej możliwej strony, przed każdym możliwym zagrożeniem. Jednym z systemów, które to umożliwia, jest ochrona perymetryczna. W tym artykule postaramy Ci się ją przybliżyć.

 

Co to jest ochrona perymetryczna i w jakich obiektach się ją stosuje?

Ochrona perymetryczna to system zabezpieczeń, który zapewnia zintegrowaną ochronę na linii granicznej obiektu i stanowi zabezpieczenie przed nieupoważnionym wtargnięciem na teren kluczowych obiektów, wyłączonych z ruchu cywilnego.

Aby lepiej zrozumieć ochronę perymetryczną, wyjaśnijmy pojęcie perymetrii — najczęściej używa się go w okulistyce do określenia badania pola widzenia. Celem takiego badania jest wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu oka. Przenosząc to na systemy zabezpieczeń, ochrona perymetryczna ma na celu badanie ochranianego obszaru w poszukiwaniu intruzów i sytuacji zagrażających bezpieczeństwu funkcjonowania obiektu.

 

Gdzie stosuje się ochronę perymetryczną?

Systemy ochrony perymetrycznej stosuje się przede wszystkim w obiektach o wysokim ryzyku zagrożeń, takich jak zakłady energetyczne, wodociągowe, lotniska, obiekty wojskowe, miejsca składowania materiałów niebezpiecznych, czy inne obiekty kluczowe dla funkcjonowania regionu.

 

Jakie elementy wchodzą w skład ochrony perymetrycznej obiektu?

Ochrona perymetryczna obiektu może składać się z różnych elementów, ale przede wszystkim są to czujniki wykrywające próbę naruszenia granic obiektu, kamery monitorujące teren wokół, a także systemy alarmowe, które są uruchamiane w przypadku zagrożenia.

Optymalna ochrona perymetryczna to również zintegrowany system kontroli dostępu, pozwalający na ścisłe monitorowanie osób wchodzących i opuszczających obiekt.

Co ważne, elementy systemu ochrony perymetrycznej umieszcza się na otwartym terenie, a więc muszą być szczególnie odporne na działanie czynników atmosferycznych i przystosowane do pracy w dzień i w nocy. Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

Bariery podczerwieni

Jednym z elementów ochrony perymetrycznej są bariery składające się z nadajnika i odbiornika wiązki promieniowania podczerwonego. Nadajnik emituje światło podczerwone do odbiornika, tworząc ciągły strumień. Gdy ten strumień zostanie przerwany, na przykład w momencie przekroczenia go przez intruza, system aktywuje alarm.

 

Bariery mikrofalowe

Podobne działania do barier podczerwieni mają bariery mikrofalowe. Te jednak tworzą wiązkę elektromagnetyczną pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Gdy wiązka ta zetknie się z innym obiektem niż odbiornik, aktywuje się alarm.

 

Ochrona obwodowa

Ochrona obwodowa to nic innego jak umieszczona w ogrodzeniu bariera piezoleketryczna, czyli wykrywająca nacisk i wibracje. Gdy ktoś spróbuje zniszczyć lub dotknie ogrodzenia, aktywuje się wówczas alarm.

 

Czujki sejsmiczne

Czujki sejsmiczne wykrywają wstrząsy spowodowane poruszaniem się po monitorowanym podłożu. Instaluje się je z reguły pod asfaltem lub innym materiałem stanowiącym powierzchnię podłoża.

 

Wideodetekcja i wideoweryfikacja

Jednym z niezastąpionych elementów systemu ochrony perymetrycznej są kamery. Monitoring zagrożeń prowadzony z użyciem kamer pozwala na szybkie zidentyfikowanie źródła alarmu, ale też sam, zdalnie może je zidentyfikować. Wszystko za sprawą systemów inteligentnej analizy obrazu, które konfigurowane są z cyfrowymi kamerami.

 

Systemy kontroli dostępu

Jeszcze jednym elementem kluczowym dla ochrony perymetrycznej są zamki elektroniczne, ograniczające wstęp na teren obiektu. Montuje się je w furtkach, bramach i lekkich budowlach znajdujących się na otwartych przestrzeniach.

 

Kto realizuje montaż systemów ochrony perymetrycznej?

Montaż systemów ochrony perymetrycznej jest skomplikowanym procesem wymagającym odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia.

W naszej agencji pracują specjaliści, którzy mają niezbędne umiejętności do zaprojektowania i wdrożenia skutecznej ochrony perymetrycznej, dostosowanej do specyfiki danego obiektu. Pracujemy na sprawdzonym sprzęcie, gwarantującym wysoką jakość i trwałość naszych systemów. Dlatego, jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za zabezpieczenia techniczne obiektu, skontaktuj się z nami.

 

Jakie korzyści płyną z zastosowania ochrony perymetrycznej?

Zastosowanie ochrony perymetrycznej przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie oraz chroni mienie przed kradzieżą czy zniszczeniem. Ponadto systemy te pozwalają na wczesne wykrycie prób wtargnięcia, co zwiększa efektywność reakcji służb ochrony.

 

Ochrona perymetryczna – podsumowanie

Ochrona perymetryczna to kompleksowe rozwiązanie, które zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dla różnego rodzaju obiektów, mających strategiczne znaczenie dla regionu. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów monitoringu, czujników ruchu oraz innych elementów, można skutecznie wykrywać i reagować na potencjalne zagrożenia

Wszystkie aktualności