Doradca handlowy 24h: 603 339 988

System kamer CCTV — czym jest i z czego się składa?

System kamer CCTV — czym jest i z czego się składa?
System kamer CCTV — czym jest i z czego się składa?

Czym jest system kamer CCTV? Closed Circuit Television, czyli telewizja w obiegu zamkniętym. Co to takiego? To jedna z nazw, która określa monitoring wizyjny, zwany też telewizją przemysłową lub dozorową. Jej działanie opiera się na rejestracji obrazu z kamer przemysłowych, które instaluje się w celu prowadzenia obserwacji chronionego obiektu. Tylko jak to w zasadzie działa? Na czym to polega? Wyjaśniamy.

 

Czym jest system kamer CCTV?

Systemem CCTV nazywamy system przesyłu obrazu z kamer do urządzeń odbiorczych, na których ten obraz jest wyświetlany. Najczęściej są to monitory znajdujące się w jednym z pomieszczeń obiektu, w którym taki system się montuje. Dlatego też nazywa się go systemem monitoringu. Celem montażu kamer CCTV w danym obiekcie, jest zapewnienie względnego poziomu bezpieczeństwa. Te realizują bezpośrednio i pośrednio kilka zadań. Jakich?

 

Zadania kamer do monitoringu

Za pomocą kamer CCTV można śledzić aktywność na monitorowanym obszarze w czasie rzeczywistym, ale nie tylko. Dzięki temu łatwo wychwycić różnego rodzaju zagrożenia, takie jak próby włamania, kradzieży, napadu, a nawet zagrożenie pożarowe. Dzięki kamerom można śledzić także pracę ludzi i maszyn. Stąd też system monitoringu znajduje wiele zastosowań.

Warto także dodać, że instalując kilka dodatkowych urządzeń, obraz z kamer można zapisywać na zewnętrznych nośnikach i tworzyć nagrania archiwalne. To daje wiele możliwości. Załóżmy, że doszło do kradzieży. Obraz z kamer pomoże zidentyfikować rabusiów. Z kolei w sytuacji wypadku przy pracy, łatwiej będzie ustalić przyczynę.

 

Zastosowania kamer CCTV

Z uwagi na zadania, jakie realizują kamery do monitoringu, korzystają z nich najczęściej:

     ● banki i inne instytucje finansowe,

     ● sklepy i obiekty handlowe,

     ● obiekty usługowe, w których przechowuje się gotówkę,

     ● magazyny i zakłady produkcyjne.

Coraz częściej kamery montowane są także w biurach, zwłaszcza przy stanowiskach recepcyjnych, aby pomóc strażnikom w kontrolowaniu ruchu na terenie budynku. Jednak system monitoringu to nie tylko kamery. Aby móc wykorzystać ich potencjał, konieczny jest montaż także innych urządzeń.

 

Z czego składa się system kamer CCTV?

System kamer, a raczej system monitoringu CCTV montowany jest najczęściej w technologii przewodowej, a więc za pomocą kabli, ale coraz popularniejsza staje się także technologia bezprzewodowa. Choć instalując kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kamer można łączyć ze sobą zarówno jedne i drugie, tzn. przewodowe z bezprzewodowymi. Stąd też często mówi się monitoringu przewodowym, bezprzewodowym lub hybrydowym. W zależności od rodzaju systemu zestaw urządzeń, które się na niego składają, będzie się różnił.

Podstawowy system monitoringu CCTV to:

     ● kamery (analogowe lub IP przewodowe, lub bezprzewodowe),

     ● kable lub nadajniki,

     ● rejestrator z oprogramowaniem (analogowy NVR lub cyfrowy DVR),

     ● urządzenie do rejestracji nagrań (magnetowid, dysk twardy).

 

Kamera CCTV

Kamera CCTV to najważniejszy element każdego systemu monitoringu. To dzięki niej możliwa jest obserwacja i rejestracja obrazu. Jednak nie każda kamera jest taka sama i nie chodzi tu o jej budowę, o której więcej mówimy w artykule: Jakie są rodzaje kamer do monitoringu?, ale o sposób ich działania.

Kamery do monitoringu CCTV mogą działać w systemie analogowym lub cyfrowym. W jednym i drugim możemy znaleźć kamery o wysokiej rozdzielczości, oferujące obraz nawet w 4K, ale kamery cyfrowe (IP) oferują znacznie więcej możliwości, związanych z inteligentną analityką obrazu. Czy jedne i drugie podłącza się w ten sam sposób?

 

Jak podłączyć kamerę CCTV?

Osoby, niemające do czynienia z systemami monitoringu często myślą, że kamery cyfrowe to kamery bezprzewodowe, które nie wymagają dodatkowych urządzeń do odczytu obrazu na urządzeniach mobilnych czy komputerze. Nie jest to do końca prawdą. Zarówno kamery analogowe, jak i cyfrowe, potrzebują dodatkowych urządzeń, dzięki którym odczyt obrazu stanie się możliwy.

Kamerę analogową podłączamy do rejestratora za pomocą kabli koncentrycznych. Z kolei kamery cyfrowe IP za pomocą skrętek RJ45. O ile analogowe często zasilane są z jednego wspólnego zasilacza, o tyle kamery cyfrowe wymagają prowadzenie dodatkowego kabla zasilającego. Co więcej, przewody z kamer cyfrowych prowadzone są najpierw do switcha, a ten dopiero do rejestratora NVR. Do rejestratora z kolei można dopiero podłączyć monitor, telewizor lub router, dzięki czemu przy posiadaniu dedykowanego oprogramowania i Internetu możliwy będzie odczyt obrazu na

 

Zalety systemu CCTV do monitoringu domu i firmy

Instalacja kamer CCTV przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w chronionym obiekcie. Dlatego kamery są często używane, jako jedno z zabezpieczeń, montowanych w celu ochrony osób i mienia. Dzięki monitorowaniu obszaru możemy szybciej wychwycić i odpowiednio zareagować na nadchodzące zagrożenia. Ponadto, archiwizując obraz, możemy wracać do niego, aby zidentyfikować sprawcę lub przyczynę zdarzenia, do jakiego już doszło.

Często już sam widok kamer w obiekcie skutecznie odstrasza złodziei i powstrzymuje ich przed dokonaniem włamania. Co więcej, monitoring wizyjny pozwala wychwycić niebezpieczeństwo i lepiej zarządzać sytuacjami kryzysowymi. Warto go zainstalować tak samo w firmie, jak i w domu, gdzie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy wyjedziesz na kilka dni.

Jeśli chcesz zainstalować kamery w swoim domu lub w miejscu pracy, skontaktuj się z nami.

 

Wszystkie aktualności