Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Czujnik czadu - czym jest i jak działa?

Czujnik czadu - czym jest i jak działa?
Czujnik czadu - czym jest i jak działa?

Korzystasz w domu z pieca na paliwa stałe? A może na gaz? Czy wiesz, że z każdego z nich może ulatniać się tlenek węgla? Jest on bardzo groźny, a do tego niewyczuwalny i niezauważalny przez człowieka, dlatego warto mieć w domu czujnik czadu. Nie wiesz, jak działa, gdzie i jak go zamontować? Podpowiadamy.

 

Czym jest czujnik tlenku węgla (czujnik czadu)

 

Czujnik tlenku węgla to urządzenie wykrywające obecność tlenku węgla w pomieszczeniu. Gaz ten jest niezwykle groźny dla człowieka. Kiedy go wdychamy, bardzo szybko łączy się z hemoglobiną i rozprowadza we krwi, blokując do niej dopływ tlenu. W konsekwencji prowadzi do zatrucia i bólu głowy, nudności, a dalej osłabienia, zaburzeń świadomości, utraty przytomności, dysfunkcji narządów wewnętrznych i zatrzymania akcji serca. Dlatego w każdym domu i obiekcie narażonym na jego ulatnianie się, powinien pojawić się czujnik czadu.

 

Jak działa czujnik tlenku węgla w praktyce?

 

Czujnik tlenku węgla to detektor, który wykrywa obecność tego gazu w pomieszczeniu. Wyposażony jest w ogniwo elektrochemiczne, w którym, gdy tylko pojawi się tlenek węgla, dochodzi do jego utlenienia i przepływu prądu. Jego impuls uruchamia sygnał alarmowy, co oznacza dla użytkowników budynku ostrzeżenie i konieczność ewakuacji. Szybka reakcja pozwoli uniknąć tragedii. Po ewakuacji wskazane jest wezwanie straży pożarnej, która będzie mogła zlokalizować źródło ulatniania się czadu i podjąć działania ratownicze.

Sam czujnik można skalibrować tak, aby zareagował natychmiast po wykryciu określonego stężenia tlenku węgla w pomieszczenia. Przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia normy mówią, że dopuszczalne stężenie w powietrzu nie powinno przekraczać 35 ppm (parts per milion — cząstek na milion). Człowiek z kolei pierwsze objawy zaczyna odczuwać w okolicach 200 ppm, ale co warto zaznaczyć, gaz ten jest niemal całkowicie niewyczuwalny przez ludzki nos. Jest też niewidoczny. Dlatego tak ważny jest montaż czujnika tlenku węgla wszędzie tam, gdzie istnieje potencjalne ryzyko jego pojawienia się. Czujniki są w stanie wykryć nawet śladową ilość tego gazu w powietrzu i tylko od ich kalibracji zależy, w którym momencie uruchomi się alarm.

 

Jak zwiększyć efektywność działania czujnika tlenku węgla?

 

Efektywność działania czujnika można zwiększyć nie tylko dzięki określonej kalibracji urządzenia, ale także montując go jako jeden z elementów większego systemu przeciwpożarowego. Instalując w domu centralę alarmową, integrując ją z czujnikiem i nadajnikami sygnałów zagrożenia, możesz otrzymać natychmiastowe wsparcie z zewnątrz, a wszystko dzięki monitoringowi pożarowemu.

Monitoring pożarowy, podobnie jak monitoring sygnałów alarmowych pochodzących z innych systemów zabezpieczeń w budynku, ma na celu natychmiastowe poinformowanie o zagrożeniu, odpowiednich służb. Informacja o zagrożeniu pożarowym może być przekazywana zarówno do centrum monitorowania agencji ochrony, dostarczającej rozwiązanie, jak i do komendanta regionalnej jednostki Państwowej Straży Pożarnej, która wyśle na miejsce zdarzenia służby ratunkowe, niezwłocznie po otrzymaniu sygnału.

 

Gdzie i jak zamontować czujnik czadu?

 

Czujnik czadu zawsze warto zainstalować w pobliżu urządzenia grzewczego. Jeśli tylko masz w swoim domu piec opalany węglem, drewnem, a nawet gazem, powinieneś zamontować u siebie czujnik czadu. Nawet wtedy, kiedy Twój piec jest bardzo nowoczesny, lub gdy używasz go jedynie do podgrzewania wody.

Miejscem instalacji czujnika czadu powinna być ściana przeciwległa do pieca. Nie może on się znajdować jednak dalej niż 6 metrów od niego. W przeciwnym razie jego efektywność spadnie. Takie urządzenie powinieneś umieścić w kotłowni, łazience, jeśli znajduje się tam gazowy ogrzewacz wody, a nawet tam, gdzie obecny jest kominek czy piec kaflowy. Dla bezpieczeństwa możesz taki czujnik zamontować nawet w pokoju i sypialni. Urządzenie umieszczone w odległej części domu, nawet gdy będzie emitować sygnał alarmowy, może być niesłyszalne z większej odległości.

 

Czujnik czadu nie tylko w domu

 

Chociaż piszemy wiele o zastosowaniu czujnika czadu w domu, to warto zaznaczyć, że to urządzenie przeznaczone jest do różnego rodzaju obiektów, także do biur i firm, w których znajdują się piece i podgrzewacze wody. Montaż czujników tlenku węgla w takich miejsca w równym stopniu chroni przebywające na ich terenie osoby przed zatruciem i dysfunkcjami organizmu, choć nie bezpośrednio, to skutecznie ostrzega je przed zagrożeniem. Sprawdź też w naszej ofercie, jakie inne zabezpieczenia techniczne obiektów pozwolą Ci zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

 

Gdy tylko pojawi się zagrożenie

 

Co zrobić, gdy uruchomi się czujnik tlenku węgla? Jeśli Twoje urządzenie zostało prawidłowo skalibrowane, to alarm załączy się na dużo przed tym, gdy stężenie będzie Ci zagrażać. Dlatego, gdy tylko usłyszysz sygnał alarmowy, otwórz wszystkie okna i drzwi i wyjdź na zewnątrz. Z bezpiecznej odległości zweryfikuj źródło zagrożenia i w razie potrzeby wezwij straż pożarną, która pomoże opanować sytuację.

 

Przeczytaj także:

Jak działa alarm przeciwpożarowy?

Wszystkie aktualności