Doradca handlowy 24h: 603 339 988
Monitoring pożarowy to system zabezpieczeń przeciwpożarowych, który ma na celu usprawnić działania ratownicze realizowane przez straż pożarną, a w szczególności ograniczać potencjalne straty w obiekcie, jakie może spowodować ogień. W części obiektów montaż takie systemu jest obowiązkowy. Jeśli chcesz wiedzieć, w jakich i dlaczego, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Monitoring pożarowy to system, którego celem jest automatyczne powiadamianie odpowiedniego oddziału Państwowej Straży Pożarnej o pojawieniu się zagrożenia pożarowego. W praktyce jego działanie polega na automatycznym przesyłaniu sygnału o wykrytym zagrożeniu do właściwej terytorialnie jednostki Straży Pożarnej, co ma umożliwić jej natychmiastowe podjęcie działań ratunkowych. System monitoringu pożarowego nie mógłby jednak istnieć, gdyby w budynku nie był wcześniej zainstalowany system przeciwpożarowy, a w szczególności czujniki dymu, gazu lub tlenku węgla, które umożliwiają wykrycie potencjalnych przyczyn wybuchu ognia.
Część obiektów publicznych i komercyjnych, przemysłowych, a nawet mieszkalnych, podlega obowiązkowej instalacji monitoringu pożarowego. Lista tych obiektów została określona w Ustawie o Ochronie Przeciwpożarowej, a także Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zalicza się do nich:
Odpowiedzialność za instalację i prawidłowe działanie monitoringu pożarowego, w tym urządzenia do detekcji i sygnalizacji pożaru spoczywa na administratorze obiektu.
Instalacja monitoringu sygnałów pożarowych daje realne korzyści dla wszystkich użytkowników ochranianych nim budynków. Dzięki automatycznej informacji o zagrożeniu wysyłanej do odpowiedniej jednostki PSP Straż Pożarna może podjąć działania natychmiast, jeszcze zanim otrzyma informację o pożarze od osób trzecich. Z tego powodu warto zainstalować taki monitoring nie tylko w budynkach, które obowiązkowo mu podlegają, ale także innych obiektów o podwyższonym ryzyku pożarowym.
Warto wspomnieć, że aby móc zainstalować monitoring sygnałów pożarowych w budynkach, które nie podlegają obowiązkowej ochronie, należy uzyskać zgodę na przyłączenie systemu od właściwej dla danego obiektu jednostki PSP. Warto się o nią postarać, gdyż dzięki szybkiemu działaniu Straży można zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru, a tym samym zminimalizować straty, jakie mógłby on spowodować, chroniąc mienie, a także życie osób, przebywających w budynku.