Doradca handlowy 24h: 603 339 988

System monitoringu wizyjnego — czym jest i jak działa?

System monitoringu wizyjnego — czym jest i jak działa?
System monitoringu wizyjnego — czym jest i jak działa?

Monitoring to jedna z form ochrony osób i mienia, której używa się powszechnie na terenie wielu różnych obiektów. Korzystają z niego przedsiębiorcy, administracja publiczna i użytkownicy prywatni. Jednak czym właściwie jest system monitoringu wizyjnego? Czy to tylko kamery i monitory? Czy służy on tylko po to, aby zidentyfikować intruza? W tym artykule odpowiadamy na wszystkie istotne pytania, dotyczące systemu monitoringu.

 

Czym jest system monitoringu wizyjnego CCTV?

System monitoringu wizyjnego to jedna z form zabezpieczeń obiektu, która ma wiele zastosowań. Nadrzędnym celem montażu takiego systemu jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa osób przebywających na terenie danego obiektu i mienia, stanowiącego wartość dla jego właścicieli. Tymi są zarówno właściciele przedsiębiorstw i zarządcy obiektów administracyjnych, jak i właściciele domów i mieszkań.

 

Monitoring wizyjny czy monitoring CCTV?

System monitoringu przybiera różne nazwy, kiedyś nazywany był telewizją przemysłową czy też telewizją dozorową lub nadzorem wideo. Dziś coraz częściej używa się zwrotów monitoring wizyjny lub monitoring CCTV, co w praktyce oznacza jeden i ten sam system. Jego działanie opiera się na rejestrowaniu obrazu przez kamery zamontowane w obiegu zamkniętym, czyli takim, do którego dostęp jest ograniczony. Stąd też nazwa CCTV — z języka angielskiego Closed Circuit Television.

Monitoring wizyjny to nic innego jak kamery, które umożliwiają podgląd obrazu w czasie rzeczywistym oraz urządzenia, które umożliwiają odbiór tego obrazu. Z czego zatem składa się zestaw do monitoringu?

 

System monitoringu wizyjnego to nie tylko kamery

Podstawowy zestaw do monitoringu może składać się z zaledwie jednej kamery, rejestratora i monitora wideo lub telewizora, ale nie tylko. Zestaw monitoringu CCTV może obejmować:

     ● kamerę/kamery do monitoringu;

     ● rejestrator wideo, do którego podłącza się kamery i monitory;

     ● oprogramowanie do monitoringu;

     ● monitor/monitory;

     ● urządzenie do nagrywania, np. magnetowid wideo lub zewnętrzny dysk twardy;

     ● urządzenie do komunikacji, np. mikrofon.

 

Jak działa monitoring CCTV?

Jak już wspomnieliśmy, system monitoringu wizyjnego składa się z kamer wizyjnych, rejestratorów, monitorów oraz oprogramowania umożliwiającego monitorowanie obrazu. Działanie systemów monitoringu jest bardzo proste, a główne zadania realizują kamery.

Kamery wizyjne umieszczane są w strategicznych punktach, takich jak wejścia do budynków, parkingi, korytarze itp. Obrazują one aktywność w polu widzenia obiektywu i transmitują obraz do urządzenia rejestrującego, zwanego rejestratorem wideo. Podłącza się do niego także monitory, na których ten obraz możemy wyświetlać i urządzenie do nagrywania, najczęściej dysk twardy, na którym możemy archiwizować obraz zarejestrowany przez kamery.

Trzeba jednak wiedzieć, że obecnie systemy monitoringu dzielimy na:

     ● monitoring analogowy, w którym używa się kamer analogowych o niskiej jakości obrazu,

     ● monitoring hybrydowy, w którym łączymy kamery analogowe z kamerami cyfrowymi,

     ● monitoring cyfrowy, w którym używa się wyłącznie cyfrowych kamer IP, oferujących wysoką jakość obrazu, czy też umożliwiających inteligentną analitykę.

Więcej o rodzajach monitoringu piszemy w artykule: Jakie są rodzaje monitoringu wizyjnego?

 

Gdzie używa się systemów monitoringu wizyjnego?

Nie bez przyczyny odeszło się od stosowania nazwy telewizji przemysłowej. Początkowo system monitoringu był wykorzystywany właśnie w obiektach przemysłowych, ale z biegiem lat znalazł zastosowanie w wielu innych budynkach i na wielu innych terenach. Obecnie korzystają z niego przedsiębiorstwa z różnych branż. Poza tym można go spotkać w obiektach administracji publicznej, szkołach, muzeum, obiektach kulturalnych, a także w prywatnych domach i mieszkaniach. Monitoring jest też często używany w galeriach handlowych i sklepach, a wszystko to zawdzięcza swoim zaletom.

 

Zastosowanie monitoringu CCTV

Monitoring wizyjny sprawdza się w wielu różnych obiektach, a dzięki niemu możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia, jak również kontrola jakości produkcji. Poniżej zestawiamy najbardziej popularne cele, do których używa się systemu monitoringu.

     ● Bezpieczeństwo nieruchomości — system monitoringu CCTV pozwala na ochronę przed włamaniami, kradzieżami czy aktami wandalizmu.

     ● Bezpieczeństwo bliskich — domowe systemy monitoringu pozwalają na zdalną obserwację tego, co dzieje się wewnątrz. Dzięki niemu możesz śledzić m.in. to, co robią Twoje dzieci na drugim piętrze.

     ● Bezpieczeństwo pracowników — w miejscach pracy system telewizji przemysłowej pozwala na ochronę przed napaścią, mobbingiem oraz przeciwdziałanie nieprawidłowemu zachowaniu.

     ● Monitoring produkcji — system nadzoru wideo znajduje zastosowanie w nadzorze nad procesami produkcyjnymi, co pozwala na szybką interwencję w przypadku wystąpienia awarii oraz minimalizację strat.

     ● Kontrola jakości — system monitoringu pozwala na kontrolę jakości wyrobów, będących efektem produkcji, a to pozwala na uniknięcie wadliwych produktów.

 

Dlaczego warto zainwestować w monitoring wizyjny?

System monitoringu wizyjnego to skuteczne rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić bezpieczeństwo swoich bliskich, swojego mienia oraz pracowników. Dzięki zastosowaniu kamer wizyjnych, rejestratorów, monitorów oraz oprogramowania umożliwiającego zdalne monitorowanie, można szybko reagować na zagrożenia, minimalizując tym samym szkody i straty.

Oczywiste funkcje monitoringu sprawiają, że montaż takiego systemu w miejscu pracy, sklepie, domu czy jakimkolwiek innym obiekcie, wyraźnie wpływa na jego bezpieczeństwo. Kamery widzą to, czego my nie jesteśmy w stanie dostrzec z jednej prostej przyczyny — nie jesteśmy w stanie być w wielu miejscach, w jednym czasie.

 

Zamów system monitoringu do domu lub firmy

System monitoringu CCTV to jedno z lepszych rozwiązań, służących do ochrony osób i mienia. Korzystają z niego firmy z różnych branż, administracja, obiekty kulturalne i rozrywkowe, ale także właściciele domów i mieszkań. Kamery są dla nich nieocenioną pomocą, zwłaszcza w czasie, gdy przebywają z dala od domu. Jeżeli i Ty chciałbyś zamontować taki system u siebie, skontaktuj się z nami.

Wszystkie aktualności