Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Zabezpieczenie domu przed wyjazdem na urlop

Zabezpieczenie domu przed wyjazdem na urlop
Zabezpieczenie domu przed wyjazdem na urlop

Wyjazd na urlop to czas beztroskiej zabawy i relaksu. Niestety, wiąże się to również z pozostawieniem domu bez opieki, co może stwarzać zagrożenie włamania i kradzieży lub niekontrolowanej awarii. Na szczęście, istnieje wiele prostych sposobów na zabezpieczenie domu przed wyjazdem, aby móc cieszyć się beztroskim wypoczynkiem. Mówimy o nich w tym artykule.

 

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop?

Aby skutecznie zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop, należy zadbać o solidne zabezpieczenia miejsc dostępu na teren nieruchomości osobom niepowołanym i zabezpieczenie wartościowych przedmiotów przed kradzieżą. Co więcej, należy zadbać o zabezpieczenie instalacji i urządzeń, które mogą ulec w tym czasie awarii i wyrządzić szkody w mieniu.

Popularne sposoby zabezpieczenia:

     ● zamki antywłamaniowe – Zainstalowanie solidnych zamków i zabezpieczeń na drzwiach i oknach.

     ● system alarmowy – Montaż alarmu, który powiadomi o włamaniu i odstraszy potencjalnych złodziei.

     ● kamery monitoringu – Instalacja kamer w strategicznych miejscach, co pozwoli na monitorowanie nieruchomości.

     ● czujniki ruchu – Rozmieszczenie czujników ruchu, które uruchomią alarm lub oświetlenie, gdy wykryją ruch.

     ● symulowanie obecności – Użycie timerów do automatycznego włączania i wyłączania świateł oraz urządzeń elektronicznych.

     ● pomoc sąsiadów – Poinformowanie zaufanych sąsiadów o wyjeździe i poproszenie ich o obserwację domu.

     ● wyłączenie urządzeń elektrycznych i gazowych – Odłączenie nieużywanych urządzeń elektrycznych i zamknięcie zaworów gazu.

     ● zabezpieczenie przed zalaniem – Zamknięcie głównych zaworów wody lub instalacja czujników zalania.

Dzięki tym prostym, ale skutecznym działaniom, możemy znacząco zwiększyć bezpieczeństwo naszego domu podczas naszej nieobecności.

 

Jak chronić dom na wypadek kradzieży?

Pierwszym i najważniejszym krokiem w zabezpieczeniu domu przed włamaniem jest zadbanie o jego solidne zamknięcie. Oznacza to dokładne zamknięcie wszystkich drzwi i okien, a także zainstalowanie solidnych zamków i rolety antywłamaniowe. Dodatkowe zabezpieczenia, takie jak łańcuchy lub klamki z blokadą, mogą również skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy.

 

System alarmowy i monitoring

Oprócz zabezpieczeń fizycznych warto również zainwestować w system alarmowy lub kamery monitoringu wizyjnego. Te urządzenia mogą powiadomić nas o włamaniu, a także odstraszyć złodziei dzięki widocznej obecności.

Czujki ruchu umieszczone w strategicznych miejscach, głośny sygnalizator oraz moduł GSM z powiadomieniem na telefon zapewnią dodatkowe bezpieczeństwo. Kamery monitoringu, zwłaszcza te z funkcją nagrywania, mogą stanowić dowód w przypadku włamania.

 

Usługi ochrony fizycznej

Jeśli zdecydujesz się na system alarmowy, zdecyduj się także na monitorowanie go przez agencję ochrony. W ramach miesięcznego abonamentu możesz otrzymać monitoring sygnałów alarmowych wraz z interwencją patrolu. Dzięki temu, gdy tylko któraś z czujek w Twoim domu wykryje potencjalnie niebezpieczne zdarzenie, dowie się o tym firma ochroniarska, z którą masz podpisaną umowę. W ten sposób jej pracownicy będa mogli odpowiednio zareagować i na przykład wysłać na miejsce zdarzenia pracowników ochrony.

 

Zaufany sąsiad

Dobrym pomysłem jest również poinformowanie sąsiadów o wyjeździe i poproszenie ich o pomoc w przypadku zauważenia czegoś podejrzanego. Mogą oni odbierać pocztę, kosić trawę lub po prostu zwracać uwagę na to, co dzieje się w okolicy naszego domu. Taka czujność sąsiada podczas naszych wakacji może skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja, który zauważy, że dom nie jest całkowicie opuszczony.

 

Symulowanie obecności

Aby symulować obecność osób w domu, można używać timerów do zapalania i wyłączania świateł o różnych porach dnia. Można również poprosić sąsiada o włączenie radia lub telewizora od czasu do czasu, co skutecznie odstraszy potencjalnych włamywaczy.

 

Jak chronić dom i mieszkanie na wypadek awarii?

Oprócz zabezpieczenia domu przed włamaniem, ważne jest również, aby chronić go przed awariami, które mogą wystąpić podczas naszej nieobecności.

 

Wyłączenie urządzeń elektrycznych i gazowych

Pierwszym krokiem w ochronie przed awarią jest wyłączenie wszystkich nieużywanych urządzeń elektrycznych z gniazdek. Szczególną uwagę należy zwrócić na urządzenia o dużym poborze mocy, takie jak pralki, zmywarki i lodówki.

Należy również zakręcić główny zawór gazu, aby zapobiec wyciekom i potencjalnym wybuchom.

Dobrym pomysłem jest montaż czujników wykrywających ewentualne wycieki gazu lub dym. Integrując je z głównym systemem alarmowym w domu możesz otrzymać powiadomienie o potencjalnym niebezpieczeństwie i zareagować na czas.

 

Zabezpieczenie przed zalaniem

Aby chronić dom przed zalaniem, należy zakręcić krany z wodą przed wyjazdem. Możesz to zrobić poprzez zamknięcie głównego zaworu lub zaworów doprowadzających wodę do konkretnych urządzeń. Jeśli z uwagi na konieczność zapewnienia stałęgo obiegu wody, nie możesz tego zrobić, wtedy zainstaluj czujniki zalania w miejscach potencjalnego wycieku. Warto to zrobić obok pralki, zmywarki, czy innych miejsc czerpania wody.

Dzięki takim czujnikom dowiesz się zawczasu o potencjalnym wycieku i będziesz mógł zareagować. Zastanawiasz się jak? Tu przyda się pomoc bliskich lub sąsiadów, którzy będą mogli wejść do mieszkania i zapobiec awarii. Inną opcją jest połączenie tych czujników z automatycznymi zaworami, które zamkną dopływ wody, gdy tylko czujnik zalania wykryje wyciek.

 

Ogrzewanie i wentylacja

Dostosowanie temperatury ogrzewania do pory roku jest kluczowe dla ochrony domu przed awariami. W zimie należy ustawić temperaturę ogrzewania na tyle niską, aby zapobiec zamarznięciu rur, ale na tyle wysoką, aby utrzymać w domu komfortową temperaturę. Latem natomiast nie ma potrzeby uruchamiać ogrzewania, a jedynie zapewnić odpowiednią wentylację, aby uniknąć zagrzybienia i pleśni. Regularne sprawdzanie stanu instalacji grzewczej i wentylacyjnej jest również niezwykle ważne, aby wykryć ewentualne usterki i zapobiec awariom.

Pamiętajmy, że nawet drobne awarie mogą powodować znaczne szkody materialne. Stosując się do tych prostych porad, możemy znacząco zwiększyć bezpieczeństwo naszego domu podczas wyjazdu na urlop i zapewnić sobie spokojny wypoczynek.

 

Jakie zabezpieczenie domu przed wyjazdem można jeszcze zastosować?

Oprócz wyżej wymienionych kroków, warto również:

     1. Ubezpieczyć nieruchomość — Sprawdź, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie nieruchomości, które pokryje ewentualne straty wynikające z włamania i kradzieży, awarii instalacji lub urządzeń albo tragicznych w skutkach opadów atmosferycznych, wichury czy innej katastrofy naturalnej.

     2. Ukryj wartościowe przedmioty — Przechowuj wartościowe przedmioty w trudno dostępnych miejscach. Najlepiej umieść je w sejfie lub wynajmij skrytkę bankową na czas wakacji.

Wyjazd na wakacje to czas, który powinien być wypełniony radością i relaksem, a nie obawami o bezpieczeństwo domu. Dzięki zastosowaniu powyższych metod zabezpieczenia, takich jak solidne zamknięcie drzwi i okien, inwestycja w system alarmowy oraz proste działania prewencyjne, możemy cieszyć się spokojnym wypoczynkiem.

Wszystkie aktualności