Doradca handlowy 24h: 603 339 988
Czy zatrudniasz pracowników ochrony fizycznej w firmowym budynku? Nie? A jak duży jest to obiekt? Czy jeden pracownik w ciągu godziny byłby w stanie przemierzyć wszystkie korytarze, aby nadzorować bezpieczeństwo osób i mienia, które znajdują się wewnątrz? Czy ten sam pracownik musiałby patrolować teren zewnętrzny? Nie uważasz, że byłoby to mało efektywne? Wideo obchód jest odpowiedzią na takie potrzeby. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest i kiedy warto z niego korzystać.
Nie musisz zatrudniać wielu pracowników ochrony fizycznej, aby pełnili oni regularne obchody obiektu i byli w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa osobom i mieniu, na którego ochronie Ci zależy. Przyznasz, że takie rozwiązanie, choć skuteczne, byłoby dość kosztowne. Zamiast tego, możesz skorzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie i zainwestować w wideo obchód.
Wideo obchód, nazywany często wirtualnym obchodem z uwagi na jego zdalny charakter, to usługa oparta na technologii monitoringu. Jak łatwo się domyślić, usługa ta wymaga instalacji kamer w budynku wraz z dodatkowymi elementami, które umieszcza się w centrum monitoringu. Choć nazwa ta brzmi dość efektownie, to najczęściej takim centrum staje się jedno z wyznaczonych w budynku pomieszczeń, w których jeden lub kilku pracowników, obserwuje obraz z kamer.
Wirtualny obchód jest usługą monitorowania obrazu z kamer rozmieszczonych w różnych miejscach budynku lub na terenach zewnętrznych, w celu zdalnego patrolowania kluczowych powierzchni z zamiarem zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które z niej korzystają i mieniu, które się na niej znajduje. Mówiąc prościej, wideo obchód polega na regularnym przeglądzie obrazu z kamer umieszczonych w obiekcie, aby sprawdzić, czy nie dzieje się nic złego lub podejrzanego.
Może rodzić się teraz pytanie, czym wirtualny obchód różni się od samego monitoringu. Otóż, o ile sam monitoring zapewnia podgląd obrazu z kamer, o tyle nie ma potrzeby stałej obserwacji wszystkich zobrazowanych aktywności w celu wykrywania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Możemy to porównać do obchodów fizycznych, z udziałem pracowników ochrony na placu budowy. Większość czasu spędzają oni w budce strażniczej, a tylko raz na godzinę czy dwie wychodzą, aby obejść teren dookoła i sprawdzić, czy nie kręci się po nim nikt podejrzany.
Istotną korzyścią, która wysuwa się na pierwszy plan spośród wszystkich zalet wirtualnego obchodu, są oczywiście koszty, a dokładnie rzecz biorąc mniejsze koszty ochrony nieruchomości. Ponadto warto zwrócić uwagę na zapewnienie większej swobody użytkownikom budynku, związaną z dyskretnym monitorowaniem ochranianego obszaru, a także na większą elastyczność i możliwość podjęcia szybszej reakcji.
Jeśli obiekt nie jest obecnie monitorowany za pomocą kamer, początkowa inwestycja w wirtualny obchód może być znaczna. Jednak porównując ją z kosztami, jakie rocznie musiałbyś wydać na pracowników ochrony fizycznej, szybko zauważysz potencjalne oszczędności.
Fizyczny obchód ochranianego obiektu może budzić niepokój i dekoncentrować osoby, które z niego obecnie korzystają. Czasem może prowadzić to do spadku wydajności pracy czy nieuzasadnionych lęków. Tymczasem patrolowanie obszaru w sposób zdalny, niemal całkowicie likwiduje ten problem.
Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu kamer do monitoringu na terenie ochranianego obiektu możliwe jest obserwowanie kluczowych miejsc bez straty czasu na fizyczne dotarcie do nich. Przyczynia się to także do szybszej reakcji na potencjalne zagrożenia. Pracownik wykonujący wirtualny obchód może natychmiast podjąć odpowiednie kroki, aby przeciwdziałać ewentualnym zagrożeniom, ale to nie wszystko, bo monitoring ten można w pełni zautomatyzować.
Gdy do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w obiekcie wymagane jest monitorowanie obrazu z kilkudziesięciu kamer, wirtualny obchód może trwać kilkadziesiąt minut i dłużej. Zdarza się, że pracownik, który go wykonuje, może coś przeoczyć. Z tego powodu, dobrze jest zainstalować cyfrowe kamery IP i system do inteligentnej analityki obrazu.
Kamery IP, czyli wykorzystujące Internet Protocol zapewniają wysoką jakość obrazu i umożliwiają jego inteligentną analizę. Oznacza to, że przy wsparciu odpowiednim oprogramowaniem, są w stanie wykryć potencjalne zagrożenia bez udziału ludzi. Innymi słowy, pracę, którą wykonuje pracownik centrum monitoringu, wypatrując potencjalnie groźnych sytuacji, zastępują inteligentne kamery z systemem opartym na zaawansowanych algorytmach. Dzięki temu pozostawiona bez opieki walizka, podejrzanie zachowująca się osoba w strefie wejścia lub pożar na recepcji, natychmiast zostaną wykryte przez taki system. A to tylko kilka przykładów jego licznych możliwości.
System kamer i oprogramowanie służące do wirtualnego obchodu powinien znaleźć się wszędzie tam, gdzie wymagane jest zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony osób i mienia. Korzystają z niego najczęściej firmy, zajmujące duże budynki biurowe, zakłady produkcyjne, hale magazynowe, a nawet zarządcy budynków administracji publicznej.
Usługa zdalnego obchodu z wykorzystaniem kamer do monitoringu to doskonały sposób na skrócenie czasu poświęcanych na fizyczne patrole i zmniejszenie kosztów z nimi związanych. Warto zauważyć, że ta usługa doskonale sprawdza się wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Projektując system kamer na zewnątrz, można zapewnić odpowiedzialnym pracownikom zdalny obchód terenu w celu zapewnienia ochrony pozostałym osobom i mieniu.
Instalacja kamer i systemów do monitoringu wymaga wiedzy i doświadczenia, a także dostępu do narzędzi i urządzeń, które są potrzebne, aby monitoring mógł działać prawidłowo. Jeśli zainteresował Cię ten temat i chciałbyś zainwestować w wideo monitoring w swojej firmie, a w zamian za to otrzymać świetne narzędzie do obserwowania swojej firmy i wykrywania potencjalnych zagrożeń poprzez zdalny obchód terenu, skontaktuj się z nami. Porozmawiamy o Twoich potrzebach i możliwościach instalacji, zaprojektujemy i zainstalujemy system, który pozwoli Ci na ochronę zdalną obiektu.