Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Włamanie do domu lub mieszkania — co robić?

Włamanie do domu lub mieszkania — co robić?
Włamanie do domu lub mieszkania — co robić?

Budowa, czy zakup nieruchomości wiąże się z wieloma emocjami, z reguły jednak jesteśmy podekscytowani i nie myślimy o zagrożeniach. Włamanie do domu lub mieszkania to ostatnia rzecz, jaka przychodzi nam wówczas do głowy. Tymczasem, jak pokazują policyjne statystyki, z roku na rok, liczba takich zdarzeń rośnie. Co robić, gdy spotka to Ciebie? Jak się zachować? Podpowiadamy.

 

Włamanie do domu lub mieszkania w bloku

Chociaż zadbałeś o swój własny kąt, aby mieć schronienie i móc ze spokojem budować swoją przyszłość, to nie spędzasz w czterech ścianach całego życia. Wyjeżdżasz na wakacje, na weekend za miasto, wychodzisz do pracy, na zakupy czy gdziekolwiek indziej. W tym czasie Twoje mieszkanie pozostaje bez opieki, co mogą wykorzystać sprytni rabusie.

 

Kiedy złodzieje kradną?

Złodzieje z reguły nie działają przypadkowo. Najpierw sprawdzają, czy warto dokonać włamania. Stosują więc różne metody, dzięki którym zdobywaj informacje o stanie majątkowym, wyposażeniu mieszkania, zabezpieczeniach itd. Przyglądają się codziennym aktywnościom lokatorów, udają listonoszy, pracowników administracji, akwizytorów i inne osoby, aby tylko dostać się do środka i zrobić rozeznanie. Jeśli uznają nieruchomość za atrakcyjną, wrócą do niej, by dopełnić dzieła. Najczęściej robią to podczas nieobecności mieszkańców, pod osłoną nocy, choć pora dnia nie zawsze im przeszkadza.

 

Dlaczego dochodzi do włamań?

Włamanie do domu to nie tylko pomysł na scenariusz filmu akcji. Jak pokazują policyjne statystyki, na przełomie ostatnich kilku lat liczba włamań do domów i mieszkań oscyluje na poziomie 70 tysięcy. W 2021 roku było to ponad 71 tys. zgłoszonych przypadków. Łupem złodziei pada najczęściej sprzęt RTV i AGD, znaleziona biżuteria, gotówka, a także inne kosztowności. Dziełem włamywaczy są także uszkodzenia mienia, wyłamane drzwi, okna, połamane meble, zniszczone ściany, podłogi i pozostałe wyposażenie wnętrz.

 

Jak się zachować, gdy doszło do włamania?

Wyobraź sobie, że wracasz do domu, a na miejscu zastajesz uchylone lub wyłamane drzwi. To wyraźny sygnał, że stało się coś niedobrego. Nie wiesz jeszcze, co się stało i czy ktoś jest w środku, ale nie możesz ryzykować, wchodząc do środka. Być może włamywacze wciąż plądrują Twoje meble w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów. Zaskakując ich, mogą Cię pobić i zniewolić, nie mówiąc już o większej tragedii, do jakiej wówczas może dojść. Co więc powinieneś zrobić? Jak się zachować?

 

Zachowaj ostrożność

Jeżeli wszystko wskazuje na obecność włamywaczy w Twoim domu, wycofaj się, udaj się do sąsiadów lub schowaj w bezpiecznym miejscu, gdzie nie zostaniesz zauważony przez włamywaczy. O ile to możliwe zamknij wcześniej włamywaczy wewnątrz mieszkania, dzięki czemu będzie ich można złapać na gorącym uczynku. Jeśli jednak nie masz pewności, że zostaniesz przyłapany lub uciekną przez okno, nie podejmuj tego ryzyka i od razu oddal się od drzwi wejściowych.

 

Zawiadom policję

Gdy znajdziesz już bezpieczne schronienie, zadzwoń na numer alarmowy i zawiadom policję. Zachowaj spokój, podając adres mieszkania, w którym doszło do włamania i swoją pozycję. Po przyjeździe funkcjonariusze wejdą do mieszkania i jeśli nie zastaną sprawców, będą mogli ustalić ewentualny przebieg zdarzeń oraz zabezpieczyć ewentualne dowody. Policja pomoże Ci także w ocenie strat.

 

Sprawdź i oceń straty

Gdy policja zezwoli Ci na wejście do wewnątrz, przyjdzie czas na zrobienie porządków i sprawdzenie, jakie przedmioty zginęły. Ciężko zachować spokój w takiej chwili, ale postaraj się to zrobić, chwyć notes lub kartkę papieru i długopis i przechodząc krok po kroku, pomieszczenie po pomieszczeniu, zapisuj dokładnie wszystkie straty. Przekaż listę funkcjonariuszom policji, a dla siebie zrób jej kopie lub zdjęcie.

 

Zgłoś zaginione przedmioty

Jeśli wśród zaginionych przedmiotów znajdą się karty kredytowe, zastrzeż je i powiadom bank. Jeśli znajdują się tam ubezpieczone przedmioty, zgłoś ich kradzież ubezpieczycielowi. Jeśli ubezpieczyłeś wcześniej swój dom lub mieszkanie przed kradzieżą z włamaniem, także zgłoś ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego.

 

Jak zabezpieczyć dom i mieszkanie przed włamaniem?

Błędnym założeniem wielu osób, których domy zostaną okradzione, jest myśl, że taka sytuacja pewnie się już nie powtórzy. Pamiętaj, że włamywacze mogą powrócić, często nawet szybciej niż się tego spodziewasz, zwłaszcza jeśli miejsce wydało im się atrakcyjne, a nie mieli dużo czasu na jego przeszukanie. Dlatego podejmij odpowiednie kroki, by chronić swój dom przed włamaniem.

Oto kilka sposobów na skuteczną ochronę domu przed włamaniem:

     ● wymień zamki i wkładki w drzwiach,

     ● zamontuj drzwi antywłamaniowe,

     ● zamontuj zabezpieczenie antywłamaniowe w oknach,

     ● zainstaluj rolety antywłamaniowe,

     ● zamów montaż systemu alarmowego,

     ● wynajmij agencję ochrony do monitorowania alarmów i interwencji patroli,

     ● zainstaluj monitoring wizyjny.

 

Co jeszcze zrobić, by chronić mieszkanie przed włamaniem?

  1. Wychodząc z domu, zwłaszcza opuszczając go na dłużej, zabezpiecz okna i drzwi balkonowe, aby utrudnić złodziejom ich otwarcie. Zawsze zamykaj drzwi.
  2. Nie powierzaj kluczy mało znanym osobom, nawet pracownikom wykonującym remont w Twoim mieszkaniu.
  3. Sprawdzaj tożsamość osób, które wpuszczasz do środka, na przykład na kontrolę przewodów kominowych.
  4. Po wejściu do mieszkania i domu zawsze zamykaj drzwi.
  5. Nie zostawiaj w widocznym miejscu dokumentów i kluczy.

 

Włamanie do mieszkania i domu — podsumowanie

Pamiętaj – bezpieczeństwo przede wszystkim! Oby nasze porady nigdy Ci się nie przydały, ale jeśli padniesz ofiarą włamania, kieruj się tymi prostymi, pewnymi zasadami, które pomogą Ci zadbać o wszystkie najważniejsze rzeczy, jakie musisz zrobić po włamaniu do mieszkania lub domu. A jeśli szukasz więcej informacji o tym, jak uniknąć włamania do mieszkania lub domu, przejrzyj nasze pozostały artykuły na tym blogu.

Wszystkie aktualności