Doradca handlowy 24h: 603 339 988
O bezpieczeństwo domu, firmy i innego obiektu można dbać na różne sposoby, ale najważniejszą rolę w ochronie osób i mienia odgrywają systemy alarmowe. Czym właściwie jest i z czego się składa system alarmowy? Odpowiadamy.
System alarmowy to zespół różnych urządzeń, który odpowiada za wykrywanie potencjalnych zagrożeń, alarmowanie użytkowników w miejscu, w którym jest zamontowany i powiadamianie pozostałych użytkowników i osób uprawnionych o wykrytym niebezpieczeństwie. Jego poszczególne funkcje zawdzięczamy konkretnym elementom, z których się składa. Jednak jego nadrzędny cel jest wspólny — ochrona osób i mienia w obiekcie, w którym jest zainstalowany.
Jak już wspomnieliśmy, system alarmowy, nazywany też potocznie alarmem, składa się z różnych urządzeń. Nie są to jednak przypadkowe urządzenia. Każdy element systemu ma inną funkcję i musi być kompatybilny z pozostałymi. Ilość i rodzaj urządzeń może być różna.
Podstawowy zestaw alarmowy zawiera:
● centralę alarmową,
● manipulator,
● czujniki,
● sygnalizator,
● mechanizm powiadamiania.
Centrala alarmowa to serce całego systemu. To ona odbiera sygnały z czujników odpowiedzialnych za detekcję potencjalnych zagrożeń i zarządza nimi. Centrala m.in. przekazuje impulsy do sygnalizatora, polecając mu w ten sposób uruchomienie alarmu dźwiękowego. Centrala zleca także modułom powiadamiania, takim jak moduł GSM wysyłkę powiadomień o alarmie do użytkowników systemu.
Manipulator, zwany także klawiaturą sterującą lub panelem sterowania to urządzenie, które służy do odczytywania informacji o stanie systemu alarmowego, jego uzbrajania i rozbrajania. Manipulator często wyposażony jest w wyświetlacz LCD, na którym możemy odczytać informacje o stanie alarmu. Obecnie produkowane są także manipulatory wyposażone w panele dotykowe przypominające tablet. Takie manipulatory oferują często szereg dodatkowych funkcji jak choćby odczytywanie temperatury.
Funkcje manipulatorów przejmują częściowo także piloty sterujące lub smartfony, a mówiąc dokładniej aplikacje na smartfony, które oferują szereg opcji służących sterowaniu systemem.
Nie ma alarmu bez czujników. Czujniki, zwane też czujkami czy detektorami odpowiadają za wykrywanie różnych zagrożeń. Warto jednak wiedzieć, że uniwersalny czujnik nie istnieje, a za detekcję konkretnych niebezpiecznych sytuacji odpowiada konkretny czujnik. Na przykład:
● czujka ruchu - wykrywa ruch w polu detekcji;
● czujka otwartych drzwi lub okien - tzw. kontaktrony identyfikują niebezpieczeństwo po niekontrolowanym otwarciu drzwi lub okien;
● czujka zbicia szyby - tzw. czujka wibracyjna aktywuje alarm po zbiciu szyby,
● czujnik dymu - wykrywa dym w pomieszczeniu;
● czujnik tlenku węgla - zwany też czujką czadu, analizuje stężenie tlenku węgla i uruchamia alarm, gdy jego normy zostaną przekroczone;
● czujka zalania wodą - aktywuje alarm po zetknięciu się jej części z wodą na powierzchni;
● czujka gazu - podobnie jak czujka tlenku węgla analizuje stężenie gazu ziemnego w pomieszczeniu.
Zadaniem sygnalizatora jest poinformowanie użytkowników systemu znajdujących się w pobliżu o wykrytym niebezpieczeństwie. Z drugiej strony taki sygnalizator jest w stanie odstraszyć potencjalnych włamywaczy, czy wzbudzić zainteresowanie sąsiadów i przechodniów, dzięki czemu możemy liczyć na szybkie wsparcie z zewnątrz. Sygnalizator to zwykle jedno urządzenie emitujące dźwięk i dynamiczne światło.
Moduł GSM to urządzenie, którego nie warto pomijać. Choć zestaw alarmowy jest w stanie działać bez niego, to oferuje on bardzo istotne funkcje i duże zalety, z których nie warto rezygnować. Moduł GSM odpowiada za przesyłanie powiadomień o wykrytym zagrożeniu na telefony, urządzenia mobilne i skrzynki poczty e-mail użytkowników systemu oraz do centrum monitorowania alarmów agencji ochrony (o ile korzystamy z takiej usługi). To dzięki modułom powiadomień, zwanym także dialerami, będąc z dala od domu czy firmy, możemy dowiedzieć się o włamaniu, pożarze, czy innym zdarzeniu, do jakiego doszło.
Systemy alarmowe możemy podzielić ze względu na funkcję i sposób montażu. Jeśli chodzi o funkcje, dostępne są systemy antywłamaniowe, przeciwpożarowe, antynapadowe, systemy kontroli dostępu, czy też monitoring. Jeśli chodzi zaś o sposób montażu, wyróżniamy systemy przewodowe, bezprzewodowe i hybrydowe.
Jak sama nazwa wskazuje, alarm przewodowy to taki, którego poszczególne elementy połączone są ze sobą za pomocą kabli, a dokładnie kabli koncentrycznych. Co więcej, urządzenia te wymagają zasilania z sieci 230V. Z uwagi na łączność i sposób zasilania, konieczne jest prowadzenie dziesiątek, a czasem setek metrów kabli po całym budynku.
W bezprzewodowych zestawach alarmowych tylko centrala alarmowa wymaga zasilania z sieci 230V. Pozostałe urządzenia mogą być zasilane bateriami lub akumulatorami, dzięki czemu nie trzeba rozprowadzać kabli zasilających po całym mieszkaniu. Nie trzeba także rozprowadzać kabli do komunikacji pomiędzy urządzeniami, gdyż ich łączność następuje drogą radiową. To znacznie zmniejsza koszty instalacji i skraca jej czas.
System hybrydowy łączy urządzenia bezprzewodowe z przewodowymi. Bardzo często stosowany jest w obiektach przemysłowych, w których od dawna używa się różnego rodzaju systemów alarmowych.
Zasada działania alarmu jest dość prosta. Czujnik pozostający w aktywnym trybie analizuje pole detekcji i poszukuje anomalii, do których wykrycia został stworzony. Gdy na taką trafi, przekazuje impuls do centrali alarmowej. Ta odczytuje go jako zagrożenie dla zdrowia lub mienia użytkowników obiektu i przekazuje polecenia do pozostałych urządzeń systemu. Centrala może m.in.:
● aktywować sygnalizator,
● zlecić wysyłkę powiadomień modułom GSM,
● zlecić zamknięcie krat, rolet lub otwarcie bram i innych urządzeń ich sterownikom.
Jak już wspomnieliśmy, powiadomienia o zidentyfikowanym niebezpieczeństwie, wysyłane są przez dialery do użytkowników systemu i agencji ochrony, o ile klient korzysta z takiej usługi. Chcemy podkreślić znaczenie tej usługi dla instalacji całego systemu alarmowego. Pracownicy agencji, którzy w całodobowym centrum monitorowania nadzorują sygnały alarmowe z instalacji alarmowych u swoich klientów, mogą podjąć natychmiastową reakcję na zagrożenie. Dzięki ich pracy, w Twoim domu czy firmie mogą nawet w ciągu kilku minut pojawić się pracownicy patrolu interwencyjnego. Warto korzystać z ich pomocy.
Myśląc o swoim bezpieczeństwie, bezpieczeństwie swoich bliskich, czy też mienia i pracowników swojej firmy, słusznie myślimy o instalacji alarmu. Jednak trzeba przyznać, że nie wszyscy ostatecznie się na nią decydują, myśląc, że to zbyt kosztowne i zbyteczne rozwiązanie. Tymczasem jak pokazują policyjne statystyki, liczba włamań do domów, mieszkań i innych obiektów to przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy przypadków rocznie. Nie warto więc ignorować takich zagrożeń. Zresztą to niejedyne niebezpieczeństwo, przed jakim może chronić nas alarm.
Pożar, zalanie, wysokie stężenie tlenku węgla, mogą nie tylko spowodować utratę mienia, ale także utratę zdrowia, a nawet życia. Nie warto ryzykować, zwłaszcza gdy koszt montażu czujników odpowiedzialnych za wykrywanie takich zdarzeń jest niewielki.
Obecnie urządzenia alarmowe można spotkać w wielu przestrzeniach, zarówno publicznych, komercyjnych, jak i prywatnych. Alarmy montowane są m.in.:
● w obiektach przemysłowych,
● w biurach,
● w bankach i instytucjach finansowych,
● w urzędach,
● w obiektach kulturalno-rozrywkowych,
● w sklepach i galeriach handlowych,
● w blokach mieszkalnych,
● w domach prywatnych.
Choć montaż prostego systemu alarmowego dla domu nie jest specjalnie skomplikowany, to jego konfiguracja wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy dotyczącej jego działania. Nie wystarczy tylko wywiercić kilka dziur w ścianach, podłączyć kable i wcisnąć przycisk. Trzeba także dokonać ich kalibracji, ustawić konkretne polecenia i procesy i przetestować jego działanie. Z tych powodów, instalacje alarmu zawsze warto powierzyć specjalistom. Zwłaszcza gdy zależy nam także na natychmiastowej pomocy w sytuacji zagrażającej mieniu, zdrowiu czy życiu.
Zamów projekt, montaż i obsługę alarmu w Polpatron. Nasi fachowcy dobiorą urządzenia do warunków danego obiektu, dopasują je do Twoich potrzeb, zainstalują, przeprowadzą sprawną konfigurację i przetestują działanie. Skorzystaj także z usługi monitorowania sygnałów alarmowych, a uzyskasz wsparcie patroli interwencyjnych i wiele więcej. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy chronić Ciebie, Twoich bliskich, Twoje mienie, mienie Twojej firmy, Twoich pracowników lub jakikolwiek inny obiekt, na którym Ci zależy.