Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Monitoring bezprzewodowy — wady i zalety

Monitoring bezprzewodowy — wady i zalety
Monitoring bezprzewodowy — wady i zalety

Systemy bezprzewodowe cieszą się popularnością, ponieważ ich montaż jest niezwykle prosty, nie wymaga remontów i zwykle jest mniej uciążliwy, a na pewno dużo szybszy niż montaż systemów przewodowych. Nie inaczej jest z kamerami do monitoringu. Wiele osób decyduje się na instalację kamer, które przesyłają obraz za pomocą Wi-Fi właśnie dlatego, że nie muszą rozciągać kabli po całym domu, ale czy na pewno? Czy faktycznie monitoring bezprzewodowy to same zalety? W tym artykule obalamy mity, wskazujemy wady i zalety takiego rozwiązania. Przeczytaj.

 

Czym jest monitoring bezprzewodowy

Monitoring bezprzewodowy to zestaw urządzeń, które pozwalają obserwować, co dzieje się na terenie monitorowanego obszaru, wykorzystując połączenia radiowe lub WiFi. W jego skład wchodzą różne elementy, w tym:

     ● kamery bezprzewodowe,

     ● nadajnik/i,

     ● odbiornik/i.

Obecnie bardzo często nadajnik stanowi część kamery i przesyła on obraz z kamery do odbiornika. Odbiornikiem może być rejestrator obrazu wideo, do którego podłącza się monitory lub urządzenia mobilne, takie jak smartfon, tablet czy komputer. O ile w przypadku rejestratora, odczytywanie obrazu możliwe jest za pomocą systemu do monitoringu, tak w przypadku urządzeń mobilnych, system może być zastąpiony przeglądarką internetową lub aplikacją.

 

Jak działają kamery bezprzewodowe

Chociaż kamery bezprzewodowe do nadawania obrazu nie potrzebują połączenia za pomocą kabli, to nie jest tak, że nie potrzebują ich w ogóle. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj monitoringu właśnie z uwagi na brak konieczności rozprowadzania przewodów po całym budynku, jednak często nie zdają sobie one sprawy z tego, że kamera, jak niemal każde inne urządzenie potrzebuje zasilania. 

Do zasilania kamer wykorzystuje się prąd z sieci elektrycznej, dlatego wiele kamer bezprzewodowych musi być podłączona do kontaktu z napięciem 230V, inne działają na akumulator lub baterie. Istnieją także urządzenia polecane na działki, które wykorzystują do zasilania promienie słoneczne, które czerpią zasilanie za pomocą mini paneli fotowoltaicznych. Tak czy inaczej, należy mieć na uwadze, że nawet bezprzewodowy system, nie jest do końca bezprzewodowy.

 

Sposób nadawania obrazu

Typowe kamery bezprzewodowe nadają obraz za pomocą fal radiowych na dwóch częstotliwościach: 2.4 lub 5.8 GHz. Pasma te jednak podatne są na zakłócenia, a zwłaszcza to 2.4 GHz, gdyż na tej częstotliwości pracuje bardzo dużo urządzeń, dlatego też jest najmniej polecanym rozwiązaniem.

Nowoczesna kamery mogą przesyłać także za pośrednictwem WiFi w lokalnej sieci urządzeń, która już dużo mniej podatna na zakłócenia. Ponadto kamery WiFi, zwane też kamerami IP mogą być wyposażone w wiele różnych, dodatkowych funkcji. Ich prawidłowa konfiguracja i podłączenie do Internetu umożliwia, chociażby śledzenie obrazu z dowolnego miejsca na ziemi. Dlatego to rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które często podróżują.

Przy tej okazji warto powiedzieć, że bezprzewodowy system monitoringu o wiele częściej znajduje zastosowanie w domu, aniżeli w firmie. Dzieje się tak z wielu różnych przyczyn, ale żeby poznać je wszystkie, warto przyjrzeć się wadom i zaletom tego systemu.

 

Monitoring bezprzewodowy - wady i zalety

Podobnie jak systemy alarmowe, które mogą być montowane za pomocą kabli lub bez ich udziału mają swoje wady i zalety, tak samo i monitoring. Kamery, które nadają obraz bezprzewodowo, mają sporo i jednych i drugich, dlatego o tym, czy warto z nich korzystać, musisz zdecydować sam.

 

Wady monitoringu z kamerami bezprzewodowymi

Niestety brak przewodów nie oznacza braku kłopotów, jakie może nam sprawić monitoring. Kamery, które nadają obraz za pomocą fal radiowych lub sieci WiFi muszą być podłączone do źródła zasilania, ich sygnał łatwo zakłócić. Często nawet grube ściany utrudniają pracę takich kamer. Z kolei obraz często jest niższej jakości, zwłaszcza jeśli chodzi o rejestrację obrazu z dużych odległości. Dlatego też o wiele częściej system bezprzewodowy sprawdzi się w domach prywatnych, a dużo rzadziej w firmach. Podsumowując jego wady, to:

     ● mało efektywny obraz,

     ● sygnał obrazu łatwo zakłócić,

     ● każda z kamer wymaga odrębnego zasilania.

 

Zalety monitoringu bezprzewodowego

Z uwagi na liczne wady monitoringu wykorzystującego bezprzewodowe kamery, system ten jest polecany szczególnie użytkownikom indywidualnym. Chociaż korzystają z niego często także małe biura czy sklepy, to jednak nie sprawdza się tam najlepiej. Jakość obrazu, zwłaszcza przy monitoringu z dużych odległości, często pozostawia wiele do życzenia, a sygnał łatwo zakłócić. Mimo wszystko, rozwiązanie to ma także zalety:

     ● montaż nie wymaga skuwania tynków pod kable;

     ● instalacja kamer odbywa się szybko, a ich działanie możliwe jest już tego samego dnia.

 

Monitoring bez kabli — czy warto zamontować?

Na pytanie, czy warto zamontować monitoring bez przewodów, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Na pewno nie jest to rozwiązanie polecane dla firm, ale jako monitoring domu sprawdza się całkiem dostatecznie. Pewne jest jednak, że żaden zestaw bezprzewodowy nie zapewni tyle korzyści, co monitoring, w którym urządzenia podłączone są do rejestratora za pomocą kabli. O jego wadach i zaletach wspomnimy jednak przy innej okazji.

Wszystkie aktualności