Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Ochrona stała i doraźna w ochronie osób i mienia

Ochrona stała i doraźna w ochronie osób i mienia
Ochrona stała i doraźna w ochronie osób i mienia

 

Zakres usług oferowanych przez firmy ochroniarskie jest bardzo szeroki, jednak spośród wszystkich można wymienić dwie najważniejsze. Mowa tutaj o ochronie fizycznej stałej i doraźnej. Wbrew pozorom różnica pomiędzy nimi jest dosyć duża, ale nie wszyscy wiedzą, na czym ona polega. Zarówno z bezpośredniej ochrony fizycznej stałej, jak i doraźnej korzystają firmy oraz osoby prywatne. Warto jednak nieco bardziej przybliżyć oba zagadnienia i rozwiać wszelkie wątpliwości. Czym więc jest ochrona osób i mienia doraźna oraz stała?

 

Na czym polega ochrona osób i mienia?

Kwestie ochrony osób i mienia w Polsce reguluje Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 roku. W jej świetle ochrona ta polega na ochronie życia, zdrowia i nietykalności cielesnej osób, które znajdują się na terenie, a także na ochronie mienia, obejmującej nieruchomości, sprzęty i inne przedmioty znajdujące się w tym miejscu.

 

Formy ochrony

Ustawa z 1997 r precyzyjnie określa dwie formy, w jakie ochrona osób i mienia może być realizowana. Są to:

     ●  bezpośrednia ochrona fizyczna — stała lub doraźna, polegająca na dozorze sygnałów alarmowych i/lub konwojowaniu wartości pieniężnych;

     ●  zabezpieczenie techniczne obiektu — obejmujące montaż, eksploatację, konserwację i naprawy mechaniczne (okna, drzwi, zamki antywłamaniowe, ogrodzenia itd.) i elektronicznych systemów zabezpieczeń (alarmy, monitoring, kontrola dostępu).

 

W jaki sposób można realizować bezpośrednią ochronę fizyczną?

Bezpośrednią ochronę fizyczną osób i mienia można realizować w sposób stały i/lub doraźny. Sposób doraźny polecany jest osobom chcącym chronić swoje prywatne domy przy pomocy systemów alarmowych. Z kolei przedsiębiorstwom zalecane są zwykle oba sposoby ochrony. Przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób są realizowane.

 

Ochrona stała

Ochrona stała to forma ochrony, która opiera się na ciągłej obecności pracowników agencji ochrony na terenie chronionego obiektu. Ochroniarze kontrolują osoby wchodzące, sprawdzają ich dane oraz weryfikują uprawnienia do przebywania na chronionym terenie. W niektórych aspektach, pracownicy ochrony fizycznej mogą kontrolować także wnoszone i wynoszone z budynku przedmioty.

 

Ochrona doraźna

Ochrona doraźna przede wszystkim działa zdalnie. Grupa / patrol interwencyjny przyjeżdża na teren chronionego obiektu jedynie w przypadku zaistnienia potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia wykrytego przez system alarmowy lub monitoring.

Doraźna forma ochrony może też być realizowana w specyficznych sytuacjach, na przykład, wtedy gdy potrzebne jest wsparcie pracownika ochrony podczas służbowego wyjazdu, czy imprezy. Ten model sprawdza się zwłaszcza w sytuacjach, gdzie konieczne jest skoordynowane, szybkie działanie w odpowiedzi na natychmiastowe zagrożenie.

 

W jaki sposób realizowana jest ochrona stała

Ochrona stała realizowana jest często poprzez posterunki stałe lub obchodowe. Te pierwsze to najczęściej stanowiska recepcyjne przy wejściu do budynku czy wjeździe na parking. Posterunki obchodowe z kolei to monitorowanie aktywności na terenie ochranianego obiektu w czasie obchodu pracownika ochrony fizycznej po jego terenie.

 

Jak to działa?

Z ochrony stałej korzystają najczęściej duże przedsiębiorstwa i zarządcy biurowców i budynków lub osiedli wielorodzinnych. Podpisują oni wówczas umowę z wybraną agencją ochrony osób i mienia, w ramach której określają ilość pracowników i zakres ich zadań, jakie mają być realizowane na terenie obiektu.

 

Z jakich narzędzi mogą korzystać pracownicy realizujący ochronę stałą

Pracownicy realizujący stałą formę ochrony to z reguły osoby, które nie mają uprawnień do stosowania środków przymusu bezpośredniego. Nie mogą zatem stosować siły fizycznej ani żadnych narzędzi obezwładniających. Mają oni jednak możliwość legitymowania osób i określania ich uprawnień do przebywania na terenie ochranianego obiektu.

W ramach swojej pracy ochroniarze mogą korzystać z zainstalowanych w obiekcie systemów monitoringu, czy alarmów napadowych. Jeśli zachodzi potrzeba doraźnego przeciwdziałania zagrożeniom i powstrzymaniu ich sprawców, pracownicy ochrony pełniący posterunek stały, wzywają wówczas wsparcie swoich kolegów, którzy mają większe uprawnienia.

 

W jaki sposób realizowana jest ochrona doraźna

Ochrona doraźna jest odpowiedzią na zgłoszenie potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia przez system alarmowy lub system monitoringu. Realizowana jest przez patrol interwencyjny, który przyjeżdża na miejsce zdarzenia, aby zlokalizować, zatrzymać i przekazać w ręce policji sprawców tego zdarzenia (o ile alarm nie okazał się fałszywy).

 

Jak to działa?

Posterunki doraźne są metodą ochrony osób i mienia szczególnie polecaną właścicielom domów jednorodzinnych i małych firm. Agencje ochrony instalują u nich systemy alarmowe, które w ramach miesięcznego abonamentu są nadzorowane przez całodobowe centra monitorowania, które prowadzą monitoring sygnałów alarmowych.

Pracownicy takiego centrum, po odebraniu sygnału alarmowego, weryfikują wstępnie źródło jego pochodzenia i podejmują ustalone kroki, aby przeciwdziałać niebezpieczeństwu. Jednym z takich kroków jest właśnie oddelegowanie na miejsce zdarzenia patrolu.

 

Z jakich narzędzi mogą korzystać pracownicy realizujący ochronę doraźną?

Pracownicy realizujący ochronę w sposób doraźny to z reguły pracownicy wpisani na listę kwalifikowanych pracowników ochrony, którzy posiadają większe uprawnienia od swoich kolegów, niewpisanych na tę listę. Uprawnienia te dotyczą m.in. stosowania środków przymusu bezpośredniego, w tym siły fizycznej i technik obezwładniających, kajdanek, paralizatorów itp.

Warto jednak pamiętać, że kwalifikowani pracownicy ochrony mogą oni korzystać z nich tylko w określonych sytuacjach, o czym piszemy więcej w artykule Mogą oni m.in. stosować siłę fizyczną i techniki obezwładniające i sprzęt, chociażby taki jak kajdanki.

 

Który rodzaj ochrony fizycznej wybrać — stały czy doraźny?

Decyzja pomiędzy ochroną stałą a doraźną zależy od indywidualnych potrzeb i charakteru chronionego obiektu. Ochrona stała jest zalecana tam, gdzie istnieje stałe ryzyko niepożądanych zdarzeń, takich jak kradzieże czy próby włamania. Natomiast ochrona doraźna doskonale sprawdza się w przypadku prywatnych posesji, gdzie działania interwencyjne są potrzebne jedynie w razie wykrycia sygnałów alarmowych. Jest to także skuteczne rozwiązanie dla organizatorów imprez masowych, gdzie potrzebna jest tymczasowa ochrona, dostosowana do określonego wydarzenia.

Jeśli szukasz usług ochrony dla swojego domu lub firmy, skontaktuj się z nami.

Wszystkie aktualności