Doradca handlowy 24h: 603 339 988
Obserwacja obiektu za pomocą kamer jest jednym z systemów bezpieczeństwa, służącym ochronie osób i mienia na terenie danego obiektu. W praktyce często wykorzystywanym przez firmy z różnych branż, a coraz częściej także budynki zbiorowego zamieszkania i lokale handlowo-usługowe. Same kamery to jednak nie wszystko, co jest potrzebne, aby prowadzić efektywny monitoring wizyjny. Co jeszcze wchodzi w jego skład, jakie są jego rodzaje? Przeczytaj.
Monitoring wizyjny, zwany też monitoringiem CCTV lub monitoringiem przemysłowym to system kamer zainstalowanych na terenie obiektu celem śledzenia aktywności. Jego działanie opiera się na montażu kamer przemysłowych i śledzeniu wszystkich ruchów i procesów na terenie obiektu za ich pomocą. Jego celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, w tym w szczególności szybka identyfikacja potencjalnych zagrożeń i podjęcie odpowiednich środków przeciwdziałania. W praktyce, jednym z najczęstszych powodów instalacji kamer przemysłowych jest chęć wykrywania potencjalnych złodziei, ich identyfikacji i wytropienia.
Monitoring wizyjny, chociaż kojarzony jest głównie z kamerami, składa się z kilku różnych urządzeń, dlatego sam montaż kamer nie pozwala na prowadzenie obserwacji. Kamery muszą być podłączone do rejestratora wideo lub serwera wideo, podobnie jak monitor(y) pozwalające na odczyt obrazu, klawiatura sterująca i zewnętrzne nośniki danych, które umożliwiają zapis obrazu z monitoringu. Co więcej, aby prowadzić obserwację, niezbędny jest system monitoringu zainstalowany na serwerze lub w rejestratorze. Dopiero tak skonfigurowany system umożliwia śledzenie obrazu wideo.
Prowadzenie obserwacji za pomocą kamer zdecydowanie ułatwia identyfikację potencjalnych zagrożeń na terenie chronionego obiektu. Niezależnie od tego, w jaki sposób taki obiekt jest wykorzystywany. Jednak specyfika konkretnego miejsca może ograniczać skuteczność pracy konkretnych kamer, dlatego warto dobrać do niego taki sprzęt, który sprawdzi się najlepiej. Z uwagi na zastosowany sprzęt, wyróżniamy 3 główne rodzaje monitoringu wizyjnego.
Monitoring analogowy opiera się na podglądzie obrazu z kamer zainstalowanych w obrębie lokalnej sieci. Jest to najstarszy przedstawiciel telewizji przemysłowej, gdzie kamery podłączone są do rejestratora za pomocą kabli koncentrycznych. W kamerach tych maksymalna rozdzielczość to 768×576 px, a zapis obrazu odbywa się w systemie kolorów PAL/NTSC. Co za tym idzie, jakość obraz nie jest wysoka, dlatego tego typu sprzęt wykorzystuje się głównie do śledzenia aktywności na bliskie odległości.
Monitoring IP opiera się na wykorzystaniu sieci LAN i bezprzewodowej emisji obrazu bezpośrednio na urządzenia do obrazowania. Tutaj każda kamera posiada swój własny adres IP i przesyła obraz niezależnie do systemu umożliwiającego odczyt materiału wideo. System może być zainstalowany na Twoim komputerze lub urządzeniu mobilnym. Takie kamery nie potrzebują zatem rejestratora, a ich konfiguracja możliwa jest poprzez przeglądarkę internetową. Co warto podkreślić to to, iż kamery IP oferują wysoką rozdzielczość obrazu, w tym obraz FULL HD o rozdzielczości 1080 p. Obraz z tego typu kamer zawiera zwykle więcej szczegółów, nawet jeśli obserwacja prowadzona jest z większej odległości.
Jeszcze jednym rodzajem monitoringu jest monitoring hybrydowy, którego działanie opiera się na rejestratorach hybrydowych lub serwerach wizyjnych IP. Dzięki nim możliwe jest połączenie kamer analogowych z cyfrowymi urządzeniami IP w jeden sprawny system, dzięki któremu obraz analogowy konwertowany jest na cyfrowy. Tego typu urządzenia pozwalają także na zdalny dostęp do rejestrowanego obrazu. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest często w istniejących już systemach telewizji przemysłowej, celem zwiększenia jej funkcjonalności.
To, co wiesz już na temat monitoringu wizyjnego, pozwala Ci określić, który rodzaj systemu sprawdzi się u Ciebie, ale musisz wiedzieć, że duże znaczenie dla specyfiki obiektu mają także same kamery. Dostępne są bowiem:
● kamery tubowe — mają stały korpus i stopę montażową i pozwalają na rejestrację obrazu z określonego kierunku; najczęściej stosowane są do obserwacji potencjalnie wrażliwych punktów, jak furtki, bramy, drzwi, sugerując intruzowi, że wchodzi na monitorowany teren;
● kamery kopułkowe — zwane również "dome" to kamery umieszczone pod kulistą kopułką; montowane są na suficie, a więc oferują szerszy punkt widzenia;
● kamery obrotowe (PT — Pan Tilt) - mają głowicę obracaną we wszystkich kierunkach i umożliwiają zdalne sterowanie nimi, przez co można śledzić ruch konkretnych obiektów.
Ze względu na rozległą funkcjonalność kamer telewizji przemysłowej, znajdują one zastosowanie w różnych typach obiektów. Najczęściej:
● w firmach, zakładach pracy i biurach do kontroli nad pracownikami i identyfikacji potencjalnych zagrożeń,
● w sklepach i hurtowniach do identyfikacji potencjalnego włamania i kradzieży
● w szkołach, szpitalach i placówkach medycznych, domach i budynkach prywatnych dla zagwarantowania szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Monitoring CCTV to wiele korzyści dla zarządcy, właściciela i każdego użytkownika ochranianego obiektu. Nowoczesny monitoring pozwala na całodobową obserwację terenu firmy i domu, a tym samym pozwala:
● zwiększyć ochronę przed włamaniem, kradzieżą i napadem;
● zmniejszyć koszty zatrudnienia pracowników ochrony fizycznej;
● zwiększyć wydajność pracy w budynkach przemysłowych;
● poprawić wizerunek firmy.