Doradca handlowy 24h: 603 339 988

Przypadki użycia broni przez pracownika ochrony — kiedy jest dozwolone?

Przypadki użycia broni przez pracownika ochrony — kiedy jest dozwolone?
Przypadki użycia broni przez pracownika ochrony — kiedy jest dozwolone?

Czy wiesz, że istnieją określone przypadki, w których pracownik ochrony może użyć broni palnej? To nie wszystko! Nie każdy pracownik ochrony fizycznej jest uprawniony do posługiwania się nią. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy możliwe jest zastosowanie tego środka przymusu bezpośredniego.

 

Stosowanie środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez pracowników ochrony

Chociaż wszystkich pracowników fizycznych firm świadczących usługi ochrony osób i mienia zwykło się nazywać ochroniarzami, to zawodowym ochroniarzem można nazwać jedynie osoby wpisane na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. Mówi o tym wprost Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 roku o ochronie osób i mienia. Tylko Ci pracownicy mają prawo do stosowania środków przymusu bezpośredniego. Oznacza to, że do użycia broni palnej uprawnieni są pracownicy z ważną licencją wykwalifikowanego pracownika ochrony.

 

Środki przymusu bezpośredniego

30 stycznia 2023 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Ustawa ta określa środki, przypadki i zasady używania, jak również postępowanie i dokumentowanie użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. 

Wyżej wymieniona Ustawa reguluje między innymi sposób użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez wykwalifikowanych pracowników fizycznych. W jej treści możemy przeczytać, że do środków przymusu bezpośredniego zaliczamy m.in.:

     ● techniki obezwładniania,

     ● kajdanki zakładane na ręce lub nogi,

     ● pałki obezwładniające,

     ● ręczne miotacze gazu,

     ● paralizatory.

Tych środków, można użyć jednak jedynie wtedy, gdy występuje realne zagrożenie zdrowia lub życia ochranianych osób. Niestety jednak te ich użycie może zawieźć. Gdy tak się stanie, pracownik ochrony może sięgnąć po broń palną, ale nie zawsze. W jakich przypadkach może to zrobić?

 

Przypadki użycia broni palnej przez pracownika ochrony

Jak już wspomnieliśmy, pracownik ochrony może użyć broni w sytuacji, gdy pozostałe środki przymusu bezpośredniego zawiodą, ale może zrobić to także wtedy, jeśli ich użycie okaże się niemożliwe. W obu przypadkach stosowanie broni palnej przez pracownika ochrony jest dozwolone tylko wtedy, gdy istnieje konieczność odparcia bezpośredniego zamachu:

     ● na życie lub zdrowie pracownika ochrony, lub innej osoby, albo występuje konieczność do przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do takiego ataku;

     ● na ważne urządzenia, obiekty oraz obszary, które podlegają ochronie;

     ● na mienie, co może skutkować bezpośrednim zagrożeniem zdrowia, życia i wolności ochroniarza lub innej osoby;

     ● na nienaruszalność granicy państwowej przez osobę, która wymusza jej przekroczenie przy użyciu pojazdu, broni palnej lub innego niebezpiecznego przedmioty;

     ● na bezpieczeństwa konwoju lub doprowadzenia.

Warto tutaj wspomnieć, że Ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, mówi także, że ochroniarz może użyć broni zarówno na terenie chronionego obiektu, jak i poza jego granicami, o ile w grę wchodzi jeden z powyższych przypadków.

 

Pozostałe przypadki użycia broni przez pracownika ochrony

W obecnie obowiązującej wersji (30.01.2023) Ustawy z dn. 24 maja 2013 możemy znaleźć także inne przypadki, w których pracownik ochrony uprawniony jest do użycia broni. Wśród nich znajdują się:

     ● konieczność przeciwstawienia się osobie niereagującej na wezwania do natychmiastowego porzucenia broni, materiału wybuchowego lub innego niebezpiecznego przedmiotu, zagrażającemu zdrowiu, życiu i wolności pracownika ochrony lub innej osoby;

     ● konieczność przeciwstawienia się osobie, usiłującej bezprawnie odebrać broń palną pracownikowi ochrony.

 

Zanim ochroniarz użyje broni palnej

Obecna wersja Ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej precyzyjnie określa, jakie czynności należy podjąć, nim pracownik ochrony fizycznej zdecyduje się użyć broni. Musi on:

     ● w wyraźny sposób zidentyfikować swoją formację, na przykład okrzykiem "Ochrona!" lub w inny jednoznaczny sposób;

     ● wezwać napastnika do natychmiastowego porzucenia broni lub innego niebezpiecznego przedmiotu

     ● wezwać napastnika do zaniechania ucieczki

     ● wezwać napastnika do odstąpienia od użycia przemocy.

Dopiero gdy napastnik nie reaguje na wezwania ochroniarza, ten może przystąpić do czynności umożliwiających mu użycie broni palnej.

 

Co w sytuacji, gdy pracownik ochrony użyje broni palnej?

Jeżeli dojdzie do użycia broni palnej, w wyniku czego u postrzelonego wystąpią objawy zagrożenia życia lub zdrowia, pracownik ochrony musi udzielić mu pierwszej pomocy. Chyba że udzielenie tej pomocy stanowi zagrożenie dla niego lub innej osoby albo też pomoc została już zapewniona przez inne osoby.

 

Prawo użycia broni przez pracownika ochrony fizycznej — podsumowanie

Na użyciu broni palnej sprawa się nie kończy. Pracownik ochrony fizycznej zobowiązany jest do sporządzenia notatki ze zdarzenia z wykorzystaniem środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej, wtedy gdy faktycznie doszło do ich użycia, a notatka ta musi zostać umieszczona w ewidencji.

Jak więc widzisz, użycie broni palnej przez ochroniarza, dozwolone jest w ściśle określonych przypadkach, podobnie jak i innych środków przymusu bezpośredniego. Nie oznacza to jednak, że w innych przypadkach jest on całkowicie pozbawiony możliwości przeciwdziałania zagrożeniom dla życia i zdrowia swojego, ochranianych osób lub mienia. Sprawdź, jak może wyglądać ochrona fizyczna w Polpatron.

 

Wszystkie aktualności